GlenDronach 8YO

GlenDronach 8YO - miniatura

Naszą dzisiejszą propozycją na weekend jest dosyć młoda whisky z destylarni GlenDronach, która finiszowała w kombinacji beczek po burbonie oraz sherry.
Glendronach 8YO to ośmioletnia whisky o barwie palonej miedzi z lekkim szafranowym połyskiem. W nosie aromaty owoców cytrusowych, z nutami marcepana i czekolady. Usta świeże, intensywne i owocowe z posmakiem wanilii, toffi i szarlotki. Finisz głęboki i aromatyczny, długo rozwija się na podniebieniu.


Octomore /5_169

Octomore /5_169 - miniatura

Destylarnia Bruichladdich [zobacz tutaj] znana jest raczej z tego, że jej whisky z wyspy Islay są wyjątkowo mało torfowe (oczywiście nie licząc serii spod nazwy "Port Charlotte"). Za to Octomore to naprawdę mocna rzecz - wersja, którą dzisiaj prezentujemy jest najbardziej torfową whisky na świecie! Piąte wydanie oznaczone /5_169 ma aż 169 ppm (dla porównania Ardbeg 10 YO ma ich ok. 30, bądź Ardbeg Supernova ma ich ok. 100), czyli znowu pobity został rekord. Octomore 5 lat leżakował w klasycznej beczce z amerykańskiego dębu po bourbonie.

Zatem zawartość tej oryginalnej butelki musi być czymś niespotykanym, wartym poznania, zostawiając niezapomniane wrażenia smakowe. Określenia jakie możemy znaleźć w notkach testowych to: ogień, mokre wodorosty, wilgotne płótno, zwęglony dąb, cykoria, ciemna czekolada, imbir i sól.


Yamazaki 10YO

Yamazaki 10YO - miniatura

Mimo wszechogarniającego globalizmu, Japonia wciąż jest dla Nas na drugim końcu świata. Geograficznie i - co bardziej istotne - kulturowo. Kwitnące w marcu wiśnie, shinto, buto, kabuki - znamy to najczęściej z telewizji. I być może wielu z nas pociąga świat tak zanurzony w tradycji i zarazem tak nowoczesny. My proponujemy dzisiaj Państwu cząstkę tej egzotyki, a mianowicie whisky japońską.

[więcej]


Talisker 57° North

Talisker 57° North - miniatura

Polecamy Państwu wspaniałą whisky z destylarni Talisker, która większości z Państwa jest znana w wersji 10YO. Tym razem natomiast chcemy przybliżyć i zaproponować inny produkt tej destylarni, a mianowicie wersję Talisker 57° North.
To wyśmienita szkocka whisky single malt, pochodząca z wyspy Skye, zawierająca aż 57% alkoholu, o pełnym i ostrym torfowym aromacie, z delikatną nutą kwaśnych cytrusów. Zaskakuje nietypowym połączeniem świeżości dojrzałych pomarańczy, cytryn, morskiej bryzy, z wyraźnym aromatem suchego drewna, dębu, przypraw i odrobiną masła. Długi finisz z dominującymi nutami czekolady, kawy, pieprzu i suchego dębu. Coś idealnego na chłodny i ponury wieczór po pracy w zaciszu domowym.


GlenDronach 12YO

GlenDronach 12YO - miniatura

GlenDronach 12YO to single malt whisky robiona w stylu zwanym „Richly Sherried Style”. Leżakowana przez minimum 12 lat w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez. Nie jest filtrowana na zimno ani barwiona karmelem, dzięki czemu ma naturalny smak i kolor. W nosie znajdujemy aromaty wanilii z nutami imbiru. Odrobinę cynamonu i gruszki. W ustach rozwijają się słodkie aromaty dębiny i sherry oraz rodzynek i suszonych owoców. Bogata i gładka whisky, kremowa, z lekko pikantnym, długim i wytrawnym finiszem.