Ardbeg Ardbog

Ardbeg Ardbog - miniatura

Ardbeg Ardbog (ang. bog =€“ grząski teren, tofowiska) to najnowsza limitowana edycja single malt whisky destylarni Ardbeg. Swojej światowej premiery doczekała się 1 czerwca podczas corocznych obchodów Ardbeg Day.


Caol Ila 12YO

Caol Ila 12YO - miniatura

Caol Ila to destylarnia znajdująca się na wschodnim wybrzeżu wyspy Islay. Założona w 1846 roku przez Hectora Hendersona gorzelnia, jest jedną z tych, których destylaty używane są w produkcji Blended Whisky. Najpopularniejsze whisky mieszane zbudowane na bazie Caol Ila to Black&White, Bell's i Johnnie Walker Red Label. Pierwsza oficjalna butelka Single Malt Whisky wypuszczona została w 1988-1989 i już dzisiaj nosi miano kultowej.


Spritz Prosecco

Spritz Prosecco - miniatura

Pochodzenie nazwy Spritz nie jest dokładnie znane, ale "urodziła" się ona w czasie okupacji Włoch przez Austriaków w XIXw. Żołnierze pijący wino w lokalnych tawernach zaczęli je mieszać z wodą, ponieważ procent alkoholu był dla nich za duży w porównaniu z piwem, do którego byli przyzwyczajeni. Z czasem Spritz z północy rozprzestrzenił się na całe Włochy, dając różne warianty tego napoju. Jednym z nich jest obecnie najpopularniejszy Spritz Prosecco stanowiący mikst Prosecco i likieru z pomarańczy i rabarbaru.


Destylarnia Kilchoman

Destylarnia Kilchoman  - miniatura

Kilchoman to jedna z ośmiu prosperujących na wyspie Islay (czyt. ajla) destylarni produkujących szkocką whisky typu single malt. Islay to kultowy region dla pasjonatów whisky szkockiej, a trunki tam produkowane charakteryzują się specyficznym ostrym, czasem wręcz aptecznym smakiem i intensywnym aromatem torfu. Kilchoman jest najmłodszą (produkcję rozpoczęto w 2005 roku) i jednocześnie pierwszą, wybudowaną od 124 lat na tej wyspie destylarnią.


Destylarnia Bruichladdich

Destylarnia Bruichladdich - miniatura

Destylarnia Bruichladdich położona jest nieopodal wzgórz Rhinns of Islay, w zachodniej części szkockiej wyspy Islay. Została założona w 1881 roku przez braci Harvey, których rodzina znana była z posiadania dwóch gorzelni. Bracia postanowili połączyć swoje doświadczenie i wybudować trzecią.

[więcej]