Ron Mulata- najczęściej kupowany rum na Kubie

 - miniatura

Jakiś czas temu pisaliśmy na temat najlepszego alkoholu na letnie upały, jakim obok ginu jest niewątpliwie rum. Dzisiaj będzie o konkretnej marce, chyba najpopularniejszego rumu pitego na Kubie w towarzystwie cygara oraz przy dźwiękach salsy i rumby.

więcej...

mulata4

Ron Mulata, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej popijanych przez rodowitych mieszkańców wyspy rumów na Kubie. A kto jak nie rodowici Kubańczycy na rumie zna się najlepiej? Warto pamiętać, że alkohol ten produkowany jest tam legalnie od 1539 roku, kiedy Carlos V otrzymał królewski order oraz zgodę na produkcję, formalizując tym samym Kubę jako światową stolicę rumu.

Ron Mulata produkowany jest z syropu z trzciny cukrowej przez firmę Tecnoazucar założoną w 1982 roku przez nieistniejące już od kilku lat Ministerstwo Cukrownictwa (jak to na Kubie, firma jest własnością państwa). Marka jest stosunkowo młoda, ponieważ istnieje od 1993 roku. Co ciekawe, Tecnoazucar dostarcza niemal 90% wszystkich dostępnych na rynku rumów kubańskich. Jego dojrzewanie odbywa się w beczkach z amerykańskiego dębu białego (Quercus alba) o pojemności 180 litrów. Sama produkcja ma miejsce w destylarni Heriberto Duquesne z 50-letnią historią, zlokalizowanej w Villa Clara - jednej z 16 prowincji znajdującej się w środkowej części kraju, ze stolicą w Santa Clara (mniej więcej 4h jazdy od Hawany). Gorzelnia jest głównym miejscem zatrudnienia lokalnej społeczności i zarazem dumą regionu. Ciekawostką, którą warto zapamiętać jest fakt, że w okolicy znajduje się również muzeum rumu (podobno godne uwagi). Za komponowanie rumu Mulata odpowiadają doświadczeni tzw. maestro roneros (taki odpowiednik szkockich master distillerów), którzy swoją wiedzę dziedziczą po swoich przodkach. Autentyczność procesów produkcyjnych oraz wysoka jakość używanych przy produkcji surowców pozwala umieścić producentom na etykiecie oznaczenie "Ron".

mulata3

Sama etykieta według pracowników destylarni ma dwie genezy. Jedna przesłanka mówi, że składa ona hołd Oszun, która w systemie wierzeń Joruba jest boginią miłości. Jej imię pochodzi od rzeki Osun w Nigerii. Druga wersja nawiązuje do Matki Boskiej Miłosiernej z El Cobre - patronki Kuby. Miejscowi mawiają, że łączy w sobie zmysłowość i delikatność. Ponadto każda butelka opatrzona jest naklejką z gwarancją oryginalności i potwierdzeniem produkcji na Kubie.

mulata2

Ron Mulata charakteryzuje się bardzo przyjemnym owocowym bukietem zapachowym oraz delikatnym, słodkim smakiem z nutami karmelu i owoców. Z pewnością to jeden z tańszych i lepszych jakościowo zarazem rumów dostępnych na rynku.
Ron Mulata dostępny jest w wersji rumu białego - idealnego do koktajli, elixir de ron - likieru na bazie rumu, dojrzewającego razem z rodzynkami nadającymi mu niesamowitej słodyczy oraz w wersjach starzonych przez okres od 5 do 15 lat. Rum można nabyć klikając tutaj. Zachęcamy zatem do spróbowania!

Pozdrawiamy,
Świat-Whisky.pl

Autor: Przemysław Andrzejewski

Wszystkie zdjęcia pochodzą z instagrama marki Ron Mulata.