Historia Plasencia Cigars

 - miniatura

Niedawno w ofercie naszego sklepu stacjonarnego pojawiły się najwyższej jakości cygara produkowane przez najbardziej znanych i cenionych producentów z takich krajów jak choćby Dominikana, Kuba czy Nikaragua. W związku z tym opisywaliśmy, jak prawidłowo palić cygaro – zainteresowanych odsyłamy tutaj. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami dawką historii o jednym z producentów cygar, które możecie u nas nabyć.

Plasencia Cigars

Historia marki Plasencia zaczyna się ponad 150 lat temu, w roku 1865, kiedy Don Eduardo Plasencia w poszukiwaniu lepszej przyszłości opuszcza swoje rodzinne Wyspy Kanaryjskie i przenosi się na Kubę. Zatrzymuje się w Vuelta Abajo leżącym w zachodniej części wyspy, gdzie rozpoczyna uprawiać tytoń. Region ten jest jednym z pięciu kubańskich terytoriów słynących z uprawy tej rośliny. Do dziś wielu entuzjastów cygar zgodnie przyznaje, że produkuje się tam najlepszy tytoń na świecie.

Na przełomie XIX i XX w. bratanek Don Eduardo – Sixto Plasencia Juares poszerza biznes i otwiera nową farmę – El Corojal. W roku 1920 zaczyna eksportować swój tytoń i sprzedawać go większym przedsiębiorstwom. Niestety lata 60-te nie były łatwe dla rodu Plasencia i 4 lata po zakończeniu kubańskiej rewolucji reżim Fidela Castro konfiskuje wszystkie farmy rodziny Plasencia, co zmusza ich do emigracji – początkowo do Meksyku, by następnie przenieść się do Nikaragui. Tam opierając się na wieloletnim doświadczeniu Don Elder Sixto zaczyna od zera, sadząc nasiona tytoniu na żyznych nikaraguańskich glebach. Potomkowi Eduardo Plasenci i jego rodzinie szczęście nie sprzyjało jednak długo. Niemal 13 lat później (w 1978 r.) członkowie utworzonego w 1961 roku ruchu partyzancko-rewolucyjnego spalili ich rodzinne farmy, zmuszając jednocześnie do ponownego opuszczenia kraju, tym razem do Hondurasu. Tamtejsze ziemie i otoczenie okazały się być bardziej przychylne. W roku 1986 Néstor Plasencia – reprezentant czwartego pokolenia rodu – rocznie produkował już milion sztuk cygar sprzedawanych innym firmom. Cztery lata później rodzina odzyskała stracone ziemie w Nikaragui i zanotowała wzrost produkcji do 33 milionów sztuk rocznie.

Obecnie rodzinna firma Plasencia jest jednym z największych hodowców tytoniu na świecie, któremu zaufało ponad 30 największych marek cygar, w tym np. Alec Bradley czy Rocky Patel. Zatrudniają ponad 6 tys. pracowników, posiadają 4 fabryki i 8 plantacji, a roczna produkcja przekracza 40 milionów sztuk. W 2017 roku poza sprzedażą tytoniu i cygar innym markom, stworzyli unikalną serię cygar sygnowaną własnym nazwiskiem – Plasencia Cigars.

Placencia Reserva 1898 Corona

To ręcznie robione cygaro składa się głównie z tytoniu z Nikaragui (zawijacz i pokrywa), jednak filler (wkładka) to mieszanka tytoniu dojrzewającego około 5 lat i pochodzącego z Hondurasu i Nikaragui. Charakteryzują je nuty kakao, kawy, cedru, orzechów oraz akcentów skóry, suszonych fig i pikantnych przypraw.

Długość: 146 mm (5 ¾ cala)
Ring (średnica): 44 (średnicę cygara podaje się tradycyjnie w 1/64 cala)
Moc: średnia
Czas palenia: około 45 minut

plasencia-cigar


Nasza rekomendacja trunku tworzącego idealne połączenie z tym cygarem to:

Benromach 10yo – szkocka whisky single malt produkowana w destylarni o tej samej nazwie w miasteczku Elgin. Destylarnia produkuje niewielką ilość alkoholu rocznie (500 tysięcy litrów), co przekłada się na wysoką jakość wytwarzanego destylatu. Jest zdobywcą m.in. złotego medalu podczas World Whiskies Awards w 2017 roku w kategorii „Best Speyside Single Malt 12 years and under”. To trunek doceniany przez najważniejsze osobistości w branży whisky. Jego kapitalna równowaga między nutami słodu, owoców, delikatnego torfu i wyczuwalnego wpływu sherry tworzy doskonałe zespolenie z wyżej opisanym cygarem, nie dominując jednocześnie nad jego walorami zarówno aromatycznymi, jak smakowymi.

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami i wydarzeniami, zachęcamy do polubienia nas na Facebooku.
Aby zapoznać się z naszą ofertą whisky (i nie tylko) - zapraszamy na stronę www.swiat-whisky.sklep.pl.