Jak palić cygaro?

 - miniatura

Co łączy takie postaci jak Winston Churchill, Demi Moore i Arnold Schwarzenegger? Albo bohaterów popkultury takich jak Tony Montana (Człowiek z blizną), Hannibal Smith (Drużyna A) i Wolverine? Jest to oczywiście cygaro, często kojarzone z atrybutem twardziela, człowieka z zasadami i wysokim statusem społecznym.

Jak pokazuje raport Centrum Rozwoju Międzynarodowego przygotowany przez Harvard Univesity ich popularność w naszym kraju powoli rośnie. Zwolenników palenia cygar (tzw. aficionados) przybywa, o czym świadczyć może choćby obecność stoisk importerów na największych festiwalach związanych z alkoholami starzonymi oraz wyraźnie odczuwalny wzrost ilości zapytań naszych klientów. W odpowiedzi na zainteresowanie wprowadziliśmy do oferty naszego sklepu cygara z takich krajów, jak Kuba, Dominikana, Nikaragua oraz Meksyk.

W związku z tym przygotowaliśmy zestaw podstawowych informacji praktycznych, które - mamy nadzieję - okażą się pomocne dla tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z inspirującym światem cygar.


OTWARCIE CYGARA

Zacząć należy od tego, że każde dobre cygaro składa się ze stopy, korpusu oraz głowy zakończonej kapturkiem. To właśnie kapturek wymaga otwarcia w celu zapewnienia odpowiedniego ciągu powietrza. Istnieje wiele akcesoriów ułatwiających tę czynność, np. obcinarki z jednym lub dwoma ostrzami, wyrzynarki (tzw. „punchery”) czy nożyce do cygar. Najbardziej popularne są jednak obcinarki. Otwarcie cygara polega na ścięciu (dekapitacji) kapturka. Zaleca się, by odpad miał około 1-2mm. Warto po wykonaniu tej czynności sprawdzić ciąg „na zimno”, jeszcze przed rozpaleniem.

jak-palic-cygaro

JAK ROZPALAĆ CYGARO?

Ta z pozoru prosta czynność wcale do takich nie należy. Ważne jest, by cygaro rozpalić równo, na całej powierzchni stopy. Do rozpalenia najczęściej używa się długich zapałek (np. cedrowych) lub zapalniczek gazowych, najlepiej żarowych. Ważne jest, by unikać zapalniczek benzynowych z powodu nieprzyjemnego zapachu, który może wnikać do cygara.

Rozpalając cygaro najlepiej trzymać je pod kątem około 45% nieco nad płomieniem, nie bezpośrednio w nim. Początkowo ogrzewamy cygaro, by po chwili zbliżyć je nieopodal płomienia, starając się rozżarzyć równomiernie na całej powierzchni stopy. Jeśli używamy zapałek – pamiętajmy, żeby po ich odpaleniu chwilę odczekać na wypalenie się siarki. Dobrze też obracać cygaro w palcach, trzymając je nad ogniem, co zapobiegnie przypadkowemu podpaleniu pokrywy („wrappera”). Warto zawsze po rozpalaniu cygara dmuchnąć w kierunku stopy – pomoże nam to upewnić się, że cała jej powierzchnia jest w takim samym stopniu rozpalona. Jeśli żar jest równomierny, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się smakiem i aromatem naszego cygara. Wielu z Was pewnie doskonale o tym wie, jednak w razie czego przypominamy – cygara pykamy jak fajkę, w żadnym wypadku nie zaciągamy się jak w przypadku papierosów (zresztą po pierwszym takim błędzie płuca też nam o tym przypomną;)).


WARTO WIEDZIEĆ:

- Dobre cygaro zazwyczaj powinno zmienić swój smak i aromat trzy razy.

- Pierścień (naklejkę znajdująca się w okolicy głowy) ściągamy w trakcie palenia, kiedy jest już delikatnie ogrzany – pomoże to uniknąć uszkodzenia cygara.

- Cygara nie gasimy w popielnicy – pozostawiamy je w niej, by samo zgasło.

- Raz zgaszone cygaro uznajemy za skończone po upływie ok. 2h od jego wygaszenia. Po upływie tego czasu utraci wszelkie walory smakowe.


CO DO CYGARA?

Nie od dziś wiadomo, że doskonałym kompanem cygar są alkohole oraz dobra kawa. Nasze rekomendacje perfekcyjnie komponujące się z aromatem i smakiem tytoniowego dymu to np.:

- koniak Club Cigare XO Premier Grand Cru – bardzo bogaty, z nutami skóry, tytoniu, wanilii i drzewa cedrowego (doskonały do cygar o wyrazistym, ziemistym smaku);

- rum Centenario Gran Reserva 25-letni – złożony trunek produkowany w Kostaryce z wyraźnie wyczuwalnymi akcentami miodu, ale też nut dębiny, ziół i owoców tropikalnych - na pewno przypadnie do gustu amatorom sherry. Absolutny „must have” każdego aficionado;

- whiskey The Quiet Man 12yo Single Malt – produkowany w Irlandii Północnej i dostępny na rynku od 2016 roku trunek charakteryzują nuty miodu, cytrusów, jabłek oraz mango.