Grappa - połączenie tradycji z nowoczesnością

 - miniatura

Z doświadczenia wiemy, że wielu z Was na hasło "grappa" reaguje wzruszeniem ramion, często w argumentacji używając stwierdzenia, że to „pikantny bimber”. Czy taka opinia ma coś wspólnego z rzeczywistością, czy może rzeczywiście jest to alkohol dla niewykształconej klasy pracującej i rolników? Czym w ogóle jest grappa i dlaczego jest tak popularna we Włoszech?

więcej...Grappa to włoski alkohol wysokoprocentowy wydestylowany z przefermentowanych wytłoków oraz pestek winogron. Według norm unijnych zawarty w niej alkohol powinien mieścić się w przedziale 37,5%-60%. Grappę można również spotkać we Francji, Portugalii czy Hiszpanii, jednak tam funkcjonuje pod innymi nazwami (fr. marc, port. bagaceira, hiszp. aguardiente). Produkowana jest najprawdopodobniej od XIII w. W wieku XVII jezuici w Hiszpanii, Włoszech oraz Niemczech studiowali oraz spisali techniki produkcji brandy i grappy. Od tamtego czasu, pomimo modernizacji wielu destylarni, obowiązują one do dziś.

Czy grappa powstała tylko dlatego, że coś trzeba było zrobić z pozostałością po produkcji wina? Prawdopodobnie tak, jednak w obecnych czasach, gdy gorzelnictwo przeżywa swój renesans, porównywanie jej do "alkoholu biedaków i rolników" to nic innego jak niedoinformowanie i ignorancja. Większość negatywnych opinii rozpowszechniona została przez osoby, które swoją styczność z grappą miały popijając jej najtańsze odmiany na wakacjach we Włoszech. To tak, jakby spróbować "czerwonego" Johnniego Walkera i w ten sposób przekreślić wszystkie inne whisky. Pamiętajmy, że obecnie do produkcji grappy wykorzystuje się wytłoki pochodzące z najlepszych upraw winogron w kraju. I co najważniejsze - a jak się okazuje wiele osób nie ma o tym pojęcia - grappy to nie tylko trunki rozlewane do butelek zaraz po destylacji. Grappę również leżakuje się w drewnianych beczkach! Może być maturowana w różnych rodzajach beczek, np. dębowych, akacjowych czy wiśniowych, co dodaje im niesamowitych walorów smakowych.

49-59-n2

W naszej ofercie znajdą Państwo grappy z wyjątkowej destylarni Marzadro znajdującej się na północy Włoch, w Nogaredo (Trentino). Jej historia sięga 1949 roku oraz rodzeństwa Sabiny i Attilio Marzadro. Sabina, która po spędzeniu 12 lat na służbie w domu deputowanego w Rzymie, wróciła w swoje rodzinne strony, przywiozła ze sobą marzenie, aby dobrze opanować umiejętność destylacji i zająć się produkowaniem dobrej grappy. Planowała wykorzystywać do tego celu wytłoczyny zalegające na podwórzach plantatorów winogron. Po kilku latach się udało. W barach coraz częściej słyszano: „podaj jedną Marzadro”. Nigdy przedtem nie było okazji do kojarzenia szklanki z nazwiskiem rodziny. W roku 1975 destylarnia Marzadro wykonała iście rewolucyjny krok - wyprodukowała grappę jednoszczepową wytworzoną z wytłoczyn winogron Marzemino. Przyniosło to natychmiastowy sukces. W tamtych czasach jednoszczepowa grappa była absolutną nowością.

Od 1949 roku minęło prawie 70 lat, jednak Marzadro cały czas pozostaje niezależną, rodzinną firmą zarządzaną przez trzecie pokolenie założycieli destylarni. Po dziś dzień firma potrafi w umiejętny i rozważny sposób łączyć swoją największą pasję, jaką jest produkcja grappy, z przemyślaną innowacyjnością, nie tracąc przy tym tego, co najważniejsze w tym fachu, czyli najwyższą jakością swoich produktów oraz tradycją.
KLR-foto-composizione-Giare-Marzadro-2015-x-cat-regalistica-taglio-corretto

Obecnie Marzadro jest jednym z najlepszych producentów grappy na świecie, z portfolio obejmującym m.in.:
- tradycyjne grappy białe,
- znakomitą grappę Le Diciotto Lune produkowaną z 5 szczepów winogron (Marzemino, Teroldego, Merlot, Moscato i Chardonnay) oraz dojrzewającą 18 miesięcy w małych beczkach z drzewa czereśni, jesionu, dębu i akacji,
- grappy jednoszczepowe z serii Giare dojrzewające przez okres minimum 3 lat w dębowych beczkach,
- limitowane serie grappy starzonej nawet 10 lat.

Poza różnymi rodzajami grappy Marzadro ma w swojej ofercie również:
- wyjątkowe likiery na bazie grappy (m.in. rumiankowe, oliwkowe, anyżowe, z kminkiem, pokrzywą itd.),
- słodkie likiery owocowe (m.in. poziomkowe, jagodowe, z owoców leśnych, fig czy kwiatów genepi),
- likiery kremowe (np. orzechowe, kawowe, kokosowe),
- owoce w likierach,
- destylaty z gruszki Williams.

Warto również dodać, że destylarnia otwarta jest dla zwiedzających, którzy z pewnością zostaną oczarowani malowniczym krajobrazem oraz pięknem samego kompleksu Marzadro, którego elegancka architektura doskonale wpasowuje się w zieloną tkankę winnic Vallagariny.


01-Distilleria-Esterno-2


02-Alambicchi


03

Mamy nadzieję, że udało nam się rozpalić iskrę ciekawości, by na nowo odkrywać bogactwo smaków trunku, jakim jest grappa i nie ulegać opiniom, że jest ona "tylko włoskim bimbrem". Możemy jedynie podpisać się pod opiniami specjalistów, którzy produkty Marzadro nagradzali za ich wyjątkową jakość już wiele razy i życzyć Państwu cudownych chwil z kieliszkiem tych jakże intrygujących alkoholi.

Pozdrawiamy,
Świat-Whisky.pl

Autor: Przemysław Andrzejewski