Destylarnia Glen Grant

 - miniatura

Historia destylarni Glen Grant jest na tyle ciekawa, że z pewnością mogłaby się doczekać swojej adaptacji filmowej. Założona została w 1840 roku przez Johna i jego syna Jamesa Granta. Znajduje się w miasteczku Rothes (Speyside), które zamieszkuje niecałe 1500 osób, nieopodal rzeki Spey. Obaj panowie doświadczenie w produkcji whisky zdobyli już wcześniej w gorzelni Aberlour. Johnowi Grantowi udało się stworzyć ogromną posiadłość w przepięknej okolicy, gdzie zaczęli produkować whisky.

więcej...


W roku 1872 po śmierci swojego ojca, w wieku 25 lat, właścicielem gorzelni został syn Jamesa - James "Major" Grant i to właśnie jego postać jest tutaj kluczowa i godna szczególnej uwagi. "Major" był typem twardego mężczyzny z obfitym wąsem nierozstającego się z bronią (zajmował się też myśliwstwem), lubującego się, co zresztą odziedziczył po swoim ojcu, w nowinkach inżynierii i nowoczesnych rozwiązaniach. Był też pierwszym posiadaczem samochodu w rejonie Highlands i pierwszym, który zamontował elektryczne oświetlenie (napędzane kołami wodnymi destylarni).

Początkowo w destylarni znajdowały się dwa wysokie, smukłe alembiki ze specjalnymi oczyszczalnikami (działające do dziś). Po krótkim czasie ich ilość podwojono, jednak dwa ostatnie wyglądały nieco inaczej. Składały się z dużego alembiku pierwszej destylacji oraz mniejszego stosowanego do drugiej destylacji (nazwany Wee Geordie). Po kształcie alembików widać, że "Major" od początku chciał stworzyć whisky lekką. Z małego alembika - produkującego cięższy alkohol - zrezygnowano w roku 1975. W latach '70 zrezygnowano też z suszenia jęczmienia dymem torfowym i korzystania z beczek po sherry, na rzecz baryłek po bourbonie. Obecnie destylarnia korzysta z 8 dużych alembików.

Glen Grant przez wzgląd na swoją lekkość i delikatny charakter został najlepiej sprzedającą się whisky słodową we Włoszech. W 2006 roku Campari Group kupiło destylarnię Glen Grant za kwotę 170 mln funtów.gallery4

Destylarnia Glen Grantgallery5

Alembiki w destylarni Glen Grantgallery2

Nieskazitelnie czysta woda używana do produkcji whisky Glen Grantgallery1

Centrum dla odwiedzającychgallery3

Beczki w magazynach Glen Grant
Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Świat-Whisky.pl i naszego profilu na Facebook'u.


Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.glengrant.com.