Co nowego w Świecie Whisky #7


Kolejna dostawa wyjątkowych trunków za nami. Poza uzupełnieniem półek zadbaliśmy również o to, by stanęły na nich nowe butelki. W tym wpisie znajdziecie garstkę informacji o dwóch pozycjach z KOVAL Distillery oraz o whisky Kilkerran z destylarni Glengyle z Campbeltown w Szkocji.


Koval Whiskey

Po dobrym przyjęciu i zainteresowaniu z Waszej strony trunkami z niezależnej, chicagowskiej destylarni Koval, postanowiliśmy sprowadzić dwie kolejne edycje whiskey z tej rzemieślniczej firmy. Opisy Koval Rye Single Barrel oraz Koval Four Grain Single Barrel znajdziecie klikając tutaj. Tym razem w naszej ofercie zawitają wersje Millet Single Barrel i Bourbon Single Barrel.

Jak pisaliśmy już w jednym z ostatnich wpisów, destylarnia Koval działa od 2008 roku i jest jedną z najbardziej rokujących małych manufaktur produkujących whiskey w Stanach Zjednoczonych. Poza whiskey produkują również gin, wódkę i brandy. Wszystkie alkohole przez nich wytwarzane powstają z w pełni organicznych upraw zboża.

Whiskey z Koval Distillery zawsze butelkowana jest jako single barrel, tzn. że do każdej butelki trafia destylat dojrzewany w jednej beczce. Podobny zabieg miłośnicy whisky amerykańskiej mogą kojarzyć choćby z edycji Jack Daniel’s Single Barrel czy Four Roses Single Barrel. Wielbicielom szkockiej bardziej znane będzie oznaczenie single cask, które znaczy to samo.

Ale przejdźmy do naszych nowych nabytków:

Koval Millet Single Barrel

Ta edycja to pierwsza whiskey stworzona w 100% z prosa. Surowiec pochodzi z organicznych upraw ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Dojrzewa w małych, bo 113,55 l beczkach z amerykańskiego dębu białego z Minnesoty, co skutkuje zwiększonym kontaktem destylatu z drewnem. Whiskey butelkowana jest z mocą 40% ABV.

Koval Bourbon Single Barrel

W tym przypadku mamy do czynienia z bourbonem, jednak nie do końca klasycznym. Edycja ta bowiem produkowana jest z zacieru, na który składa się w 51% kukurydza, a pozostałe 49% to wspomniane już wcześniej proso. To starożytne zboże nie jest częstym surowcem do produkcji alkoholi. Najczęściej uprawia się je w Afryce i Azji, a trunki stworzone na jego bazie głównie wytwarza się w Nepalu. Bourbon od KOVALa dojrzewa w wypalanych dębowych beczkach o pojemności 113,55 l. Butelkowany jest z 47% zawartością alkoholu.

KOVAL

Dostępność Koval whiskey możesz sprawdzić klikając tutaj.
Zamieszczamy również sugerowane przez destylarnie propozycje koktajli na bazie KOVAL whiskey.


Kilkerran 12yo - Glengyle Distillery

Następny trunek, który niebawem będzie do nabycia w naszym sklepie to Kilkerran 12-letnia. Whisky ta produkowana jest w destylarni Glengyle zlokalizowanej w Campbeltown, w południowo-zachodniej części Szkocji. Gorzelnia założona została przez Williama Mitchella w 1872 roku, jednak wskutek załamania gospodarczego w 1925 roku zaprzestała produkcji, zapasy magazynowe zostały wyprzedane, a zakład zamknięty. Dwukrotnie próbowano go przywrócić do życia jednak destylarnia napotykała na swojej drodze przeciwności i udało się ją reaktywować dopiero po odkupieniu przez Mitchell's Glengyle Ltd. w 2000 roku. Od tego momentu trwały prace renowacyjne, które w 2004 roku pozwoliły na wznowienie produkcji w Glengyle.

Jest to pierwsza „nowa” szkocka destylarnia otwarta po 2000 roku. Butelkowana tam whisky nosi nazwę Kilkerran, ponieważ obecnym właścicielom nie udało się uzyskać praw do wykorzystania nazwy Glengyle.

Opisywana tu Kilkerran 12yo to pierwsza edycja 12-letnia wypuszczona przez gorzelnię na rynek. Jej premiera miała miejsce w sierpniu 2016. Wcześniejsze wersje produkowane w limitowanych nakładach i wypuszczane na rynek co roku od 2009 nosiły nazwę Work In Progress i miały kolejno od 9 do 11 lat.

Kilkerran 12-letni to kompozycja destylatów dojrzewających w beczkach po bourbonie (70%) oraz sherry (30%). Trunek butelkowany jest z zawartością alkoholu równą 46% oraz nie został poddany filtracji na zimno ani dodatkowemu barwieniu karmelem spożywczym. Jęczmień użyty do produkcji destylatu słodowany jest w sąsiedzkiej destylarni Springbank i zawiera ok. 15 ppm fenoli.

Dostępność whisky Kilkerran 12yo można sprawdzić klikając tutaj.