Co nowego w Świecie Whisky #4

 - miniatura


Kolejna odsłona nowości, które pojawiły się w naszej ofercie. W tym wpisie chcielibyśmy przedstawić kilka informacji na temat:
- dwóch wersji Johnnie Walker Blenders’ Batch niedostępnych w oficjalnej dystrybucji na polskim rynku,
- dwóch edycji whiskey prosto z Chicago - Koval.Johnnie Walker Blender's Batch

Johnnie Walker Blender’s Batch to seria wypuszczona na rynek we wrześniu 2017 roku i skierowana tylko na wybrane rynki. To whisky stworzone w oparciu o dziesiątki eksperymentów z użyciem różnego rodzaju beczek do starzenia destylatów czy zbóż suszonych innym sposobem niż przy standardowych wydaniach.

Limitowane edycje, które pojawiły się w światowej sprzedaży to wersje:
- Espresso Roast
- Rum Cask Finish
- Wine Cask Blend

Pierwsza – Espresso Roast to wynik pracy Aimée Gibson, blendera marki Johnnie Walker. Jest mieszanką whisky powstałej z mocno prażonego jęczmienia o wyraźnie kawowych i czekoladowych nutach aromatycznych i smakowych z innymi destylatami, które dojrzewały w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia oraz beczkach „odmłodzonych”.

Druga – Rum Cask Finish jest z kolei efektem eksperymentów Chrisa Clarka. To whisky, która finiszowana była w baryłkach po rumie z Karaibów. Skutkiem tego zabiegu jest trunek obfitujący w subtelne nuty egzotycznych owoców, ciekawej słodyczy i rozgrzewających przypraw.

O trzecim wydaniu – Wine Cask Finish – powiemy więcej, gdy uda nam się ją ściągnąć do Polski :)


Będąc jeszcze przy whisky Johnnie Walker, pokrótce tylko chcielibyśmy poinformować, że od kilku dni można u nas także nabyć limitowaną edycję Johnnie Walker Blue Label Capsule Series by Tom Dixon. Jest to kolejna edycja marki stworzona we współpracy z najlepszymi współczesnymi projektantami. Została zaprezentowana po raz pierwszy w roku 2017 podczas Milan Design Week i dostępna jest tylko w wybranych lokalizacjach Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji.
Tom Dixon to artysta odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego. Jego prace – związane głównie z oświetleniem, meblami i akcesoriami – można było podziwiać w najbardziej cenionych muzeach świata, np. MoMA w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie czy choćby Centre Georges Pompidou w Paryżu.


Koval Whiskey

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w ostatnim czasie zagościły u nas również dwa wydania Koval whiskey z USA. Nie jest to jednak typowy styl amerykańskiej szkoły destylacji. Gorzelnia Koval to w pełni niezależna, rzemieślnicza firma. Działa w Chicago od 2008 roku i jest tym samym pierwszym od ponad stu lat zakładem destylującym alkohol w tym mieście. Produkują gin, brandy, wódkę i – co nas interesuje najbardziej – whiskey. I to whiskey nie byle jaką, bo tworzoną z w pełni organicznych upraw zbóż. Wszystkie wydania powstają jako single barrel (tzn. że w butelce otrzymujemy trunek rozlany tylko z pojedynczych beczek, bez zbędnego mieszania) i dojrzewają w małych beczkach o pojemności 113,55 l (dzięki czemu trunek ma większy kontakt z drewnem oddającym mu walory zapachowe i smakowe).

Dostępne u nas obecnie edycje to:
- Koval Rye Single Barrel – whiskey stworzona w 100% z organicznych upraw żyta ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Niefiltrowana, dojrzewana w beczkach z amerykańskiego dębu białego z Minnesoty. Świeża i lekka, z akcentami słodyczy i rozgrzewających przypraw. 40% ABV.
- Koval Four Grain Single Barrel – whiskey stworzona z czterech różnych zbóż: owsa, słodowanego jęczmienia, żyta i pszenicy. Również z organicznych upraw z tego samego regionu. Beczki użyte do dojrzewania to mocno wypalone od wewnątrz baryłki z amerykańskiego dębu. Bogata w nuty dębowe oraz akcenty bananowe. 47% ABV.

W związku z dużym zainteresowaniem Koval whiskey podczas Poznań Whisky Show 2016 mamy nadzieję, że nowatorskie posunięcie Roberta and Sonat Birnecker w dziedzinie destylacji i wykorzystanie tylko organicznych surowców przypadnie Wam do gustu.

Kolejna porcja informacji o produktach, które są już dostępne w naszej ofercie niebawem, także śledźcie nas tutaj oraz na naszym profilu na Facebook’u.