Szkocja - co nowego nas czeka w 2018 roku?

 - miniatura

Rok 2017 obfitował w wiele wspaniałych nowinek z branży whisky, dzięki którym na twarzy niejednego miłośnika „złotego trunku” zagościć mógł szeroki uśmiech. Inwestycje w tym segmencie jeszcze nigdy w historii nie były tak wysokie. Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o zamiarze ponownego otwarcia kultowych już destylarni Rosebank (2019), Port Ellen oraz Brora (obie w 2020). Zanim to jednak nastąpi, minie jeszcze trochę czasu, dlatego warto skupić się na projektach, które mogą być równie interesujące. Czego zatem możemy spodziewać się w rozpoczętym 2018 roku?
Fakty godne odnotowania to przede wszystkim planowane na rok 2018 otwarcie kilku nowych destylarni na mapie Szkocji.


Destylarnia Ardnahoe

Ardnahoe dołączy do grona 8 działających gorzelni na wyspie Islay. Zlokalizowana będzie w północno-wschodniej części wyspy między destylarniami Bunnahabhain i Caol Ila. Otwarcie ma nastąpić w maju. Zakład przewiduje produkcję na poziomie 500 tys. litrów rocznie. W ubiegłym roku ujawniono informację o objęciu stanowiska dyrektora produkcji przez Jima McEwana (Bowmore, Bruichladdich), co może wróżyć tylko dobrze.
(www.ardnahoedistillery.com)

Destylarnia Ardross

Planowana data otwarcia destylarni to listopad bieżącego roku. Gorzelnia zlokalizowana będzie w miasteczku Ardross mieszczącym się 48 km na północ od Inverness (region Highland). Szacowana roczna produkcja to 1 milion litrów.

Destylarnia Borders

Zlokalizowana będzie w miasteczku Hawick (Lowland), w jednostce administracyjnej Scottish Borders. Prognozowane moce przerobowe to 1,8 miliona litrów alkoholu rocznie, a start destylacji przewidywany jest na styczeń 2018. Warto zaznaczyć, że ostatnią zarejestrowaną w tym regionie gorzelnię zamknięto w 1837 roku, co czyni Borders pierwszym od prawie 200 lat zakładem w tej części Szkocji.
(http://rbdistillers.com/scottish-distilleries/borders-distillery)

Destylarnia Burnbrae

Gorzelnia zlokalizowana będzie w mieście East Kilbride, 13 km na południe od Glasgow. Start produkcji określono na początek 2018 roku. Niestety, na chwilą obecną nie przewidziano budowy centrum dla odwiedzających.

Destylarnia Crafty

Co prawda zakład działa od zeszłego roku produkując gin, jednak od 2018 zamierza zająć się destylacją whisky single malt. Lokalizacja gorzelni to miasto Newton Stewart mieszczące się w południowo-zachodniej części kraju.
(https://craftydistillery.com/)

Destylarnia Douglas Laing

Znany niezależny bottler już w zeszłym roku zapowiadał otwarcie gorzelni. Projekt rusza w 2018 roku w samym sercu Glasgow. Zakład będzie również butelkował swoje alkohole.
(https://www.douglaslaing.com/news/douglas-laing-confirms-glasgow-distillery-project)

Destylarnia Crabbie

Ta mikrogorzelnia powstanie za sprawą firmy Halewood Wines & Spirits. Zakładane umiejscowienie gorzelni to północna część Edynburga (Granton). Produkowany będzie tam gin oraz whisky (tylko 165 tys. litrów rocznie).

Destylarnia Hollyrood Park

Hollyrood Park ma być jedną z najmniejszych gorzelni w Szkocji z roczną produkcją whisky na poziomie 100 tys litrów. Przewidywana jest również budowa centrum turystycznego dla amatorów szkockiej, ginu, wódki oraz likierów.

Destylarnia Reivers

Będzie to trzecia gorzelnia produkująca grain whisky wybudowana w Szkocji od 55 lat (za Loch Lomond i Starlaw). Zakładana wielkość produkcji to 4 mln litrów alkoholu rocznie.

Destyalarnia Toulvaddie

Gorzelnia ma produkować delikatną whisky single malt. Planowana roczna produkcja to zaledwie 30 tys. litrów alkoholu. Będzie to pierwsza destylarnia założona przez kobietę.


Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich powyższych projektów.

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami i wydarzeniami zachęcamy po polubienia nas na Facebooku.
Aby zapoznać się z naszą ofertą whisky (i nie tylko) zapraszamy na stronę www.swiat-whisky.sklep.pl.


źródło: www.scotchwhisky.com