Rum do 150 zł. Który wybrać? cz.4


To już ostatnia część serii wpisów o najciekawszych rumach w kategorii cenowej do 150 zł. Tym razem zaczniemy od rumu z grupy "agricole", tj. tak zwanych rumów rolniczych produkowanych na terenie Francuskich Antyli. Następnie przeniesiemy się do Wenezueli, na jedną z hiszpańskich wysp kanaryjskich i do Gwatemali. Zapraszamy do lektury!


Rum Neisson Agricole Blanc

Biały rum z Martyniki z kategorii „agricole” tj. rumów produkowanych wyłącznie z soku z trzciny cukrowej (zamiast z melasy) na obszarze francuskich terytoriów zależnych. Najbardziej cenione rumy z tej kategorii pochodzą właśnie z Martyniki oraz Haiti i Gwadelupy. Rumy martynikańskie oznaczane są apelacją AOC tzn. ich nazwa, pochodzenie, oznaczenie geograficzne i metody produkcji są chronione prawem (jak np. koniak czy szampan).

Neisson Agricole Blanc to biały rum butelkowany zawartością alkoholu na poziomie 52,5%. Świetny zarówno do degustowania bez dodatków, jak i do koktajli. Odznacza się nutą cytrusową, pieprzną i nieco trawiastą. Nie jest to rum dla każdego ze względu na jego dość bezkompromisowy charakter, jednak przez wielu uważany za jeden z najlepszych rumów z gatunku „agricole” na świecie.


Santa Teresa Selecto

Santa Teresa to wenezuelska, jedna z najstarszych destylarni produkujących rum w obrębie Karaibów. Jej powstanie datuje się jeszcze na XVIII wiek, a ściślej na 1796 rok. Gorzelnia leżakuje swoje destylaty w beczkach z amerykańskiego dębu białego oraz francuskiego dębu Limousin. Rumy produkowane są metodą solera. W roku 2014 podczas International Rum Conference w Madrycie zakład otrzymał tytuł najlepszej destylarni na świecie. Co ciekawe, destylarnia Santa Teresa w ramach powołanej przez siebie fundacji oraz „projektu Alcatraz” pomaga również nieletnim członkom gangów w ich resocjalizacji, zdobyciu wykształcenia i umiejętności niezbędnych w poszukiwaniu pracy.

Ale wróćmy do rumu – Santa Teresa Selecto to mieszanka rumów w wieku od 3 do 9 lat. To trunek dobrze zbalansowany charakteryzujący się aromatem wanilii, dębiny, białej czekolady i karmelu. W smaku nieco słodki z akcentem drewna, tytoniu, masy kajmakowej i skóry.


Aldea Dark 8 Barricas

Rum hiszpański produkowany na wyspie La Palma na Kanarach. Początki marki datuje się na lata trzydzieste XX wieku. Jak podaje producent, założyciel destylarni z Wysp Kanaryjskich wyemigrował na Kubę, a następnie na Dominikanę, gdzie opanował tajniki uprawy trzciny cukrowej i produkcji rumu. Obecnie firma jest w rękach czwartego pokolenia tej samej rodziny, która rozpoczęła destylację w destylarni Aldea. Zakład butelkuje wiele edycji limitowanych, wypuszczanych na rynek w małych nakładach, 3 wersje rumu ze stałego portfolio oraz likiery produkowane na bazie rumu.

Aldea Dark 8 jest mieszanką 8-letnich rumów z 8 beczek. Są one specjalnie selekcjonowane, a następnie zmieszane razem i na okres kolejnych 8 miesięcy przelewane do beczek z amerykańskiego dębu, w których wcześniej dojrzewały czerwone wina. Rum cechuje lekki, słodki zapach toffi, drewna i suszonych owoców. W smaku stonowana słodycz, dębowa goryczka, akcenty karmelu, białego pieprzu i owoców. Rum zarówno do koktajli, jak i do degustacji bez dodatków.


Botran Anejo Reserva

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek rumu na świecie. Botran produkowany jest od ponad 75 lat w Gwatemali, w tej samej destylarni, która wytwarza też słynny rum Zacapa. Rodzina Botran do roku 1939 znana była z uprawy trzciny cukrowej, do momentu aż piątka rodzeństwa nie zajęła się destylacją alkoholu. Ich wytrwałość doprowadziła do tego, że dziś firma plasuje się w pierwszej trójce największych zakładów alkoholowych w kraju. Rumy Botran produkowane są metodą solera.

Botran Reserva to mieszanka rumów w wieku od 5 do 14 lat dojrzewających w beczkach z amerykańskiego dębu białego, następnie leżakowanych w baryłkach po porto oraz sherry. Rum cechują nuty kandyzowanych owoców, wanilii, dębiny, palonego drewna i toffi.


Dostępność wyżej opisanych rumów możecie sprawdzić tutaj:
- Rum Neisson
- Rum Santa Teresa
- Rum Aldea
- Rum Botran