Rum do 150 zł. Który wybrać? cz.3


Wracamy z rekomendacjami najciekawszych rumów do 150 zł. Wyjątkowych produktów w tym przedziale cenowym jest naprawdę sporo, dlatego prezentujemy kolejne 4 propozycje, tym razem z Bermudów, Barbadosu, Wenezueli i rum tworzony z destylatów z pięciu wysp Karaibów.


Gosling’s Black Seal Dark Rum

Ciemny rum z Bermudów produkowany od ponad 160 lat przez firmę z ponad 200-letnią historią. Przedsiębiorstwo jest najstarszą działającą firmą na wyspie, a rum braci Gosling jej najbardziej eksportowym towarem. Nazwa produktu pochodzi od czarnego wosku, którym przed I wojną światową lakowane były korki butelek przynoszonych przez nabywców rumu, napełnionych trunkiem przelewanym prosto z beczki.
Rum Gosling’s Black Seal Dark jest zdobywcą platynowego medalu podczas World Spirits Championships w 1999 roku z punktacją 96/100.

Rum charakteryzuje się złożonym aromatem karmelu, goździków, cynamonu, skórki pomarańczowej, dębiny oraz akcentów ziołowych. W smaku wraca większość powyższych wrażeń, z dominacją karmelu i przypraw. Na finiszu przyjemny słodko-gorzki posmak. Rum idealny zarówno do degustacji „na czysto”, jak i w koktajlach. Rekomendowany i chroniony znakiem towarowym drink na bazie rumu Gosling’s Black Seal i imbirowego piwa Gosling’s Stormy to Dark ’N Stormy. Jeśli nie znacie, to naprawdę warto spróbować!


Pusser’s Original Admiralty

Rum nawiązujący do tradycji przydziału tego trunku dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej obowiązującej od XVI wieku. W roku 1970 wydano dekret, na mocy którego żołnierze nie mogli już otrzymywać dziennych racji alkoholu. Rum Pusser’s nawiązując do tego kilkusetletniego zwyczaju produkowany jest według receptury, z której korzystano tworząc trunek dla wojska (została ona wykupiona przez założyciela firmy Pusser’s Rum Ltd. 9 lat po wydaniu zakazu).

Jest on tworzony z destylatów z kilku wysp basenu Morza Karaibskiego. Warto zaznaczyć, że rumy tej marki często znaleźć można w zestawieniach najlepszych rumów świata. Jak podaje producent, destylowane są one w miedzianych alembikach (jak whisky single malt) i nie zawierają żadnych dodatków kolorystycznych. Edycja Original Admiralty ma na koncie sporo medali i wyróżnień na międzynarodowych konkursach branżowych.

Rum ten odznacza się bogatym aromatem toffi, cukru demerara, melasy, rodzynek i suszonych fig oraz dębu. W smaku głównie nuty karmelu, korzennych przypraw i dębiny. Rum sprawdza się zarówno jako trunek degustowany saute, jak w koktajlach.


Pampero Aniversario Reserva Exclusiva

Rum z wenezuelskiego Caracas, początkami sięgający 1938 roku. Założycielami firmy byli dwaj przyjaciele, którzy zaczynając przygodę z destylacją próbowali różnych metod destylacji i leżakowania. Jak podaje producent, jako pierwsi w kraju zaczęli leżakować rum w dębowych beczkach, a podnosząc standardy i wyprzedzając jakością wytwarzanego destylatu innych krajowych producentów, wpłynęli też na prawo regulujące przepisy produkcji tego alkoholu w Wenezueli. Marka stosuje trzykrotną destylację alkoholu w swoim zakładzie.

Edycja Pampero Aniversario Reserva Exclusiva produkowana jest od 1963 roku (po raz pierwszy wypuszczona na rynek na 25-lecie marki). Już na pierwszy rzut oka przykuwa oryginalną butelką opakowaną w zamszowy mieszek. Nie tylko to jednak wyróżnia ten trunek. Rum odznacza się przede wszystkim delikatnym charakterem. W nosie wyczujemy słodkie nuty karmelu i toffi, wanilię, akcenty drewniane i tytoniowe. W smaku słodycz jednak jest stonowana, z nutami kandyzowanego cukru, orzechów laskowych, wanilii i dębiny. W swoim przedziale cenowym rum zdecydowanie warty spróbowania.


Mount Gay Black Barrel

Rum z Barbadosu z prawdopodobnie najstarszej legalnej destylarni produkującej rum. Zakład posiada bowiem zapieczętowany dokument prawny z 1703 roku wskazujący na działalność w tamtym okresie. Kto wie, być może alkohol wytwarzany był tam jeszcze wcześniej.

Nazwa rumu, Mount Gay, nawiązuje do postaci sir Johna Gay Alleyne - bliskiego przyjaciela właściciela gorzelni. Początkowo mianował on Johna menadżerem przedsiębiorstwa. W następnych latach sir John Gay zdobywał uznanie społeczności, został politykiem, z czasem odznaczono go brytyjskiem tytułem honorowym. Był również znanym filantropem, budował szkoły, publicznie popierał zniesienie niewolnictwa. Po jego śmierci w 1801 roku lojalny przyjaciel nazwał swój rum jego imieniem.

Edycja Black Barrel wypuszczana jest na rynek jako „small batch”, tzn. że produkowana jest w mniejszych partiach. Rum pod koniec okresu dojrzewania w dębowych beczkach przelewany jest jeszcze do mocno wypalonych od wewnątrz beczek po bourbonie. Jego aromat przywodzi na myśl głównie nuty karmelu, przypraw (goździki), dębiny i czerwonych owoców. Smak jest bogaty, ale też niezbyt łagodny. Wyczuwalne nuty toffi, wanilii, cukru trzcinowego, migdałów i orzechów laskowych, wytrawnej dębiny i pieprzu.


Dostępność opisanych wyżej rumów można sprawdzić klikając w poniższe hasła:

- Rum Gosling’s

- Rum Pusser’s

- Rum Pampero

- Rum Mount Gay


W dzisiejszych rekomendacjach to już wszystko. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego rumu (lub innego alkoholu), zapraszamy do kontaktu (zarówno odwiedzin naszego sklepu, jak składania zapytań mailowych lub telefonicznych). Z chęcią pomożemy.

Trzymajcie się ciepło i do następnego wpisu!