Rum do 150 zł. Który wybrać? cz.1


Wiosnę - a wraz z nią ciepłe temperatury - coraz częściej można już odczuć wychodząc na świeże powietrze. To doskonały okres na trunki nieco lżejsze aniżeli koniak czy whisky. Rum z pewnością jest ciekawym, kontrastowym zamiennikiem dla tych alkoholi. Świetnie nadaje się do niezliczonej ilości koktajli oraz rzecz jasna – do picia "saute". W poniższym zestawieniu prezentujemy, naszym zdaniem najciekawsze, propozycje rumów do 150 zł.


Ron Barcelo Imperial

Doskonały dominikański rum z destylarni z ogromnym doświadczeniem w produkcji alkoholu z trzciny cukrowej. Zakład bowiem założony został w 1929 roku. Produkty marki Barcelo sprzedawane są już w ponad 50 krajach. Jest to czwarty największy eksporter rumu na świecie. Edycja Imperial zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym np. dla najlepszego rumu w swojej klasie podczas International Rum Festival.

Ron Barcelo Imperial cechują aromaty toffi, gotowanych czereśni, wanilii, kandyzowanego cukru, orzechów laskowych z lekkim akcentem tytoniu. W smaku delikatna słodycz, ale z wyraźną wytrawnością pochodzącą z dębowej beczki. Ponadto toffi (ale już nie tak słodkie jak w aromacie), ciastka zbożowe z maślanym akcentem, gdzieś w tle przyprawy idące w stronę cynamonu. Nie jest to rum dla każdego ze względu na stonowaną słodycz na rzecz charakterystycznej, przyjemnej wytrawności. Nie zmienia to jednak faktu, że to doskonały produkt, który smakoszom karaibskich trunków powinien przypaść do gustu.


El Dorado 12-letni

To też przedstawiciel rumu z Karaibów, jednak produkowany nie na wyspach tam zlokalizowanych, a na lądzie Gujany. Zakład posiada jedno z najstarszych urządzeń do destylacji na świecie i jest ostatnią w kraju destylarnią z korzeniami sięgającymi XVII wieku. Produkowane tam rumy leżakowane są w beczkach po amerykańskim bourbonie.

Rum El Dorado 12yo odznacza się niezwykle owocowym aromatem, z akcentami owoców tropikalnych, skórki pomarańczowej i przyjemnej dębiny. W ustach słodki i delikatny. Wracają tropikalne owoce i pomarańcze, do tego dochodzi akcent karmelu i wanilii, a to wszystko doskonale zbalansowane (!) z dębiną. To zdecydowanie rum, który powinien spodobać się nawet potencjalnym krytykom tego rodzaju alkoholu (na szczęście ich ilość z roku na rok maleje) ;)
Warto jeszcze wspomnieć, że starsze wydania El Dorado (np. 21 i 25-letnie wersje) można znaleźć w rankingach najlepszych rumów świata, a to przy obecnej konkurencji duże osiągnięcie.


Centenario Conmemorativo 9-letni

Rum produkowany w Kostaryce i importowany do Europy niespełna od 10 lat. Obecnie sprzedawany w ponad 20 krajach, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Rum cechuje bardzo delikatny charakter. W nosie wyczuwalna słodycz, rodzynki, wanilia, karmel i akcent dębu. Smak również niesie słodycz, akcenty miodowe, waniliowe i drewniane. Nie jest jednak aż tak złożony jak w przypadku wersji 12-letniej. Niemniej, nie zmienia to faktu, iż rumy od Centenario to produkty wyróżniające się na mapie producentów rumu i edycja 9-letnia ma wiele do zaoferowania.

Ciekawostką wartą odnotowania jest zdobycie przez wersję Centenario 30-letnią nagrody dla najlepszego rumu 2016 roku.
W przedziale cenowym do 150 zł marka oferuje również edycje 7 i 12-letnią oraz liker kawowy na bazie rumu.


Doorly’s XO

To już ostatnia propozycja w pierwszej części naszego zestawienia rumów w przedziale do 150 zł. Doorly’s XO to rum produkowany na Barbadosie w rodzinnej destylarni z prawie 100-letnią historią. Zestawiany jest z destylatów, z których najmłodszy składnik dojrzewał w dębowej beczce min. 6 lat. Następnie zmieszane destylaty przelewane są do beczek po sherry oloroso, co dodaje im unikalnej gładkości.

Rum Doorly’s XO charakteryzuje perfekcyjny balans między słodyczą, drewnianą wytrawnością i wpływem beczek sherry. Nie można go jednoznacznie opisać ani jako słodki, ani wytrawny. To jego ogromna zaleta. W nosie wyczuwalne rodzynki, przyprawy, dębina. W ustach jak wyżej, balans słodyczy, tanin i charakterystycznej dla rumów starzonych w beczkach po sherry nuty suszonych owoców. Jak pierwsza pozycja z tej listy, nie jest to rum dla każdego, jednak naprawdę warto poświęcić mu trochę czasu.


Dostępność opisanych wyżej rumów można sprawdzić klikając w poniższe hasła:

- Rum Barcelo

- Rum El Dorado

- Rum Centenario

- Rum Doorly’s


To już wszystko na dziś. Serię wpisów z rekomendacjami rumów w różnych przedziałach cenowych na pewno będziemy kontynuować, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony i fanpejdża na FB.