Propozycje (alkoholi) na prezent #5


Święta już za moment, a co za tym idzie prawdopodobnie większość z Was prezenty ma już spakowane i nie może się doczekać przyjemnej atmosfery przy świątecznym stole w gronie najbliższych. Jeśli jednak chcielibyście do zakupionych podarunków dorzucić jeszcze jakąś drobnostkę, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych gadżetów mogących ułatwić bądź urozmaicić kosztowanie ulubionych trunków. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może przepadać za mocnymi alkoholami, dlatego postaramy się też podpowiedzieć, który trunek mógłby okazać się ciekawym uzupełnieniem upływającego na refleksji i rodzinnych pogawędkach czasu.


ODPOWIEDNIE SZKŁO DO WHISKY

Wspominaliśmy już o tym we wpisie „Jak pić whisky?”, ale z związku z tym, że jest to niezwykle ważne, warto byśmy jeszcze raz przypomnieli - doskonałym dodatkiem do każdego szlachetnego trunku jest odpowiednie szkło degustacyjne. Aby w pełni docenić głębię trunku, który mamy zamiar spróbować, pomocny okaże się profesjonalny kieliszek degustacyjny (tzn. nosing glass). Jego zwężona ku górze czarka dłużej utrzymuje aromat trunku wewnątrz naczynia, co przy próbie wychwycenia i nazwania wszystkich nut zapachowych ukrytych w spożywanym alkoholu jest pomocą nie do ocenienia.

NA DOBRY POCZĄTEK PRZYGODY Z ALKOHOLAMI MOCNYMI…

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jesteśmy miłośnikami alkoholi starzonych - np. whisky – i chcemy obdarować bliską osobę butelką, być może zarazić swoją pasją (a nuż w przyszłości będziemy mogli wspólnie odkrywać niesamowite smaki i aromaty zawarte w „wodzie życia”;)). Nie posiadamy jednak informacji czy adresat naszego upominku przepada za mocnym alkoholem, a jeśli tak – to jaki styl/charakter trunku jest jego ulubionym.

Tutaj rozwiązaniem mogą okazać się gotowe zestawy butelek w znacznie mniejszych pojemnościach aniżeli standardowe objętości. Takie minisety pozwalają na odkrycie i doświadczenie wielu różnic pomiędzy alkoholami np.
- butelkowanymi w różnym wieku,
- dojrzewającymi w kilku rodzajach beczek (np. po bourbonie, porto, sherry, itd.),
- produkowanymi w różnych regionach świata,
- czy produkowanymi z ziaren jęczmienia suszonego różnymi sposobami (np. gorącym powietrzem i/lub dymem z palonego torfu).

Świetnym rozwiązaniem są również minisety zawierające zarówno małe buteleczki, jak i szkło degustacyjne.

DO DRINKÓW I NIE TYLKO

Nie każde okoliczności pozwalają na degustację trunku w warunkach odpowiednich do analizy sensorycznej. Nie zawsze też mamy ochotę na długie rozmyślania nad szklanką ulubionego alkoholu. Wielu z nas podczas spotkań towarzyskich, imprez w gronie znajomych, wyjazdów wakacyjnych i innych codziennych sytuacjach ma po prostu ochotę napić się drinka. Interesującym wówczas zamiennikiem tradycyjnych kostek lodu są granitowe kamienie do trunków. Wystarczy na jakiś czas wsadzić je do zamrażalnika, by po chwili cieszyć się naszą ulubioną schłodzoną whisky, rumem czy koktajlem, bez zbędnego efektu rozwadniającego i roztapiającego się w szklance lodu.

COŚ NA DESER… ;)

Zgodnie z obietnicą daną na wstępie wpisu, poniżej przedstawiamy kilka propozycji ciekawych alkoholi mogących pełnić dopełnienie chwili spędzonej na rozmowach z bliskimi, piciu aromatycznej kawy czy zajadaniu się smakowitym deserem.

Maloney's Irish Cream

Gładki i kremowy likier produkowany ze świeżego irlandzkiego kremu mlecznego i białego wina z dodatkiem naturalnej czekolady i wanilii, bez użycia żadnych dodatków kolorystycznych ani konserwantów. Maloney's Irish Country Cream jest laureatem wielu branżowych nagród, w tym Złotego Medalu na prestiżowych irlandzkich targach Food & Drinks.

Causeway Coast Irish Cream

Niezwykle delikatny i kremowy mleczny likier produkowany na bazie irlandzkiej whiskey single malt, świeżej śmietanki i czekolady.

Aldea Caramelo

Likier produkowany na Wyspach Kanaryjskich (La Palma) na bazie rumu z trzciny cukrowej z dodatkiem naturalnego karmelu.

Chambord Royale de France

Francuski likier jeżynowy produkowany w Dolinie Loary na bazie czarnych malin, jeżyn, miodu, wanilii i koniaku. Jest odwzorowaniem receptury z 1685 roku stworzonej specjalnie na przyjazd Króla Słońce - Ludwika XIV do Chambord.

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami i wydarzeniami zachęcamy do polubienia nas na Facebooku.