Propozycje alkoholi na prezent #3

 - miniatura

W trzeciej odsłonie naszych świątecznych rekomendacji przedstawiamy trzy różne alkohole, mianowicie niezwykle aromatyczny i delikatny francuski gin, szkocką whisky single malt z jednej z najbardziej docenianych przez fascynatów tego trunku destylarni i bourbon, który od kilku lat nie schodzi z podium najbardziej prestiżowych konkursów branżowych. Zapraszamy do lektury.

zdj3

Gin Gold 999.9

Geneza tego ginu sięga przełomu XIX i XX wieku. Z dostępnych źródeł wynika, że w pierwszych latach XX wieku podczas prac wykopaliskowych w regionie Alzacji odkryto kosztowności zakopane najprawdopodobniej podczas wojny francusko-pruskiej (19.07.1870 - 10.05.1871). Wśród nich był między innymi złoty alembik. W związku z brakiem informacji o właścicielu przedmiotów i podjęciu przez niego jakichkolwiek prób odzyskania kosztowności oraz stwierdzeniu ich znikomej historycznej wartości, zostały one wystawione na sprzedaż. Alembik trafił do amatora destylowania, który następne lata spędził na eksperymentowaniu - próbach uzyskania najlepszej jakości alkoholu i doprowadzeniu swojej sztuki gorzelniczej do perfekcji. Złota butelka trunku nawiązuje do opisanego urządzenia destylacyjnego.

Gold 999.9 to gin w nowoczesnym stylu, tzn. bez bardzo wyraźnego nacisku na nuty jałowcowe. Oczywiście są one wyczuwalne, ale nie grają pierwszych skrzypiec. Produkowany jest między innymi z użyciem takich składników roślinnych, jak: jałowiec, migdały, wanilia, imbir, kora cynamonowca, goryczka (gentiana), mak, mandarynki, kolendra, fiołki i korzeń arcydzięgla. Do dziś część przepisu pozostaje jednak tajemnicą. Ten enigmatyczny gin charakteryzują niesamowicie wyraźne aromaty cytrusów - głównie mandarynek, akcenty migdałów, kwiatów, słodkiej wanilii i schowanego w tle jałowca. To bardzo delikatny gin z ciekawą nutą przyjemnej słodyczy. Sprawdź dostępność tutaj.

Glenfarclas 18yo

18-letnia wersja whisky z niezależnej destylarni z prawie 200-letnią historią, zarządzanej przez szóste już pokolenie (!) rodziny Grantów. Gorzelnia znajduje się w Ballindalloch w regionie Speyside - słynącym z whisky delikatnych i lekkich (jak np. Glenlivet) oraz bogatych, nierzadko finiszowanych w beczkach po sherry oddających trunkowi bogate spektrum aromatów i smaków suszonych, słodkich owoców. Styl whisky produkowanej w Glenfarclas to zdecydowanie ta druga grupa. Warto przypomnieć, że destylarnia ma w swoim portfolio whisky, która w roku 2011 zdobyła tytuł najlepszego single malta roku.

Glenfarclas 18-letni to edycja wypuszczana na rynek w litrowych butelkach i przeznaczona do sprzedaży w strefach wolnocłowych. Aromaty przywodzą na myśl nuty miodu, jabłek, wanilii, cytrusów oraz rodzynek sułtańskich. W smaku whisky jest bogata, z wyczuwalnymi akcentami toffi, ponownie rodzynek (tym razem w połączeniu z rumową słodyczą), dalej pojawiają się śliwki, orzech laskowy i ciastka zbożowe. Na wykończeniu dalej toffi, ale dołączają nuty dębiny i rozgrzewające przyprawy. Sprawdź dostępność tutaj.

Four Roses Single Barrel

Ostatnia rekomendacja to ukłon w stronę miłośników bourbona. Pięknie butelkowany trunek z destylarni założonej w 1910 roku. Ale przecież nie o design tutaj chodzi ;)

Four Roses Single Barrel to bourbon rozlewany do butelek z mocą 50% - jak sama nazwa wskazuje - z jednej beczki (destylaty nie były mieszane) po około 7-8 latach starzenia w wypalanych beczkach. Trunek ten zdobył tak niezliczoną ilość nagród, że nie będziemy ich wszystkich wypisywać, bo pewnie nikt nie dotrwałby do końca tekstu. Warto jednak wskazać najważniejsze - choćby na San Francisco World Spirits Competition od 2008 roku (prawie nieprzerwanie) rokrocznie kończył zawody ze złotym medalem na koncie.

W nosie trunek odsłoni nam bogatą paletę aromatów owocowych, kwiatowych, nuty przypraw, karmelu, wanilii, kokosa i dębiny. Smak jest intensywny i bogaty z akcentami śliwek, kokosa, wanilii, dębu i skórki pomarańczowej. Bardzo przyjemne wykończenie z nutą dębu, kakao i karmelu.

Four Roses Single Barrel to absolutny „must have” każdego miłośnika amerykańskiego stylu destylacji, a stosunek ceny do jakości okazuje się być tu niezwykle atrakcyjny. Sprawdź dostępność tutaj.


Aby być na bieżąco z naszymi nowościami i wydarzeniami zachęcamy do polubienia nas na Facebooku.