Murray McDavid i Creative Whisky Company

 - miniatura

W ostatnim wpisie opisywaliśmy historię Cadenhead’s - najstarszego niezależnego bottlera w Szkocji oferującego zarówno whisky, jak i rumy oraz gin. Tym razem chcielibyśmy trochę przybliżyć dwa kolejne przedsiębiorstwa ściśle związane z butelkowaniem whisk(e)y. Mowa mianowicie o Murray McDavid i Creative Whisky Company.

Murray McDavid

Firma została założona w 1996 roku przez trzy osoby:

- Marka Reyniera – legendę współczesnego przemysłu związanego z whisky, obecnie najbardziej kojarzonego z funkcją CEO w gorzelni Bruichladdich zlokalizowanej na wyspie Islay, którą za kwotę 6 mln funtów Murray McDavid zakupił w 2000 roku – 6 lat po jej zawieszeniu w roku 1994. Mark w stosunkowo krótkim czasie postawił destylarnię na nogi, wypuszczając na rynek wiele edycji zarówno dojrzewających w beczkach po burbonie, jak i finiszowanych w najbardziej prestiżowych beczkach po winach (nie można przy sukcesie destylarni pominąć wpływu Jima McEwana zatrudnionego na stanowisko Master Distillera). Znany jest również z badania terroir w whisky – tego, jaki wpływ ma użyty jęczmień oraz miejsce wytwarzania whisky na produkt finalny, co w branży jest bardzo nowatorskim zjawiskiem.

- Simona Coughlina – wcześniej związanego z branżą winiarską, dziś kojarzonego z pełnionym od 2012 roku stanowiskiem CEO w destylarni Bruichladdich, zastępując wyżej wymienionego Marka Reyniera po kupnie destylarni za 58 mln funtów przez francuski koncern Remy Cointreau.

- Gordona Wrighta – dyrektora w destylarni Springbank w latach 1989-1996, również związanego z gorzelnią Bruichladdich w latach 2000-2005.


murray-mcdavid-jpg

Nazwa Murray McDavid jest nawiązaniem i hołdem dla Harriet Murray i Jocka McDavida – babci oraz dziadka pierwszego z wymienionych. Firma znana jest z butelkowania dokładnie wyselekcjonowanych rocznikowych single malt i grain whisky, blended maltów, jak i whisky mieszanych.

Od maja 2013 roku właścicielem Murray McDavid jest zlokalizowana w Wielkiej Brytanii firma Aceo Limited posiadająca destylarnię Coleburn (Speyside) z ponad 120-letnią historią. Edward Odim – dyrektor zarządzający Aceo – po przejęciu firmy powiedział, że od początku istnienia Murray McDavid utrzymywali między sobą wspaniałe relacje i podziwiali jego pionierskiego ducha i awangardowe podejście do butelkowania whisky. Zapewniał również:

„Naszym zamiarem jest kontynuacja spuścizny Murraya McDavida poprzez wierne przestrzeganie wizji i zasad jego założycieli, takich jak rozlewanie starannie wyselekcjonowanych single maltów bez filtrowania na zimno lub barwienia trunków (…) Aceo Limited i Murray McDavid Limited będą prowadzone jako odrębne spółki. Murray McDavid będzie zarządzany niezależnie przez osoby zaangażowane wcześniej w jego funkcjonowanie, które rozumieją jego korzenie i są zaangażowane w rozwój jego osiągnięć". (tłumaczenie na podstawie źródła: https://www.bruichladdich.com/article/independent-whisky-bottler-murray-mcdavid-sold-to-aceo-ltd)


Creative Whisky Company

CWC z kolei powstało w 2005 roku za sprawą Davida Stirka związanego wcześniej z najstarszym bottlerem w Szkocji - Cadenhead’s, jednego z głównych przedstawicieli panelu degustacyjnego Whisky Magazine oraz autora książek o tematyce whisky:

- The Malt Whisky Guide – przewodnika po świecie whisky obejmującego historię „złotego trunku”, sposoby jego wytwarzania, wyjaśnienie najważniejszej terminologii oraz noty degustacyjne około 140 różnych single maltów z licznymi zdjęciami zarówno whisky, jak i szkockich destylarni;

- The Distilleries of Campbeltown: The Rise and Fall of the Whisky Capital of the World – traktującej o początkach miasta Campbeltown (dziś kojarzonego głównie z destylarniami Springbank i Glen Scotia) jego rozwoju i czasach największej prosperity, dalej - powolnym traceniu pozycji za sprawą rosnącego handlu whisky mieszaną ze Speyside i Islay czy o wpływie prohibicji wprowadzonej w Stanach Zjednoczonych na szkocki przemysł. Stirk przybliża też okoliczności samobójczej śmierci Duncana MacCalluma, założyciela gorzelni Glen Scotia. Publikacja zawiera również niepublikowane wcześniej zdjęcia z archiwum miasta.


creative-whisky-company

Creative Whisky Company słynie z butelkowania limitowanych edycji whisky z jednej beczki (single cask). Numerowane butelki opatrzone są datą destylacji/butelkowania oraz numerem i typem użytej beczki.

Powyższe firmy bottlerskie to z pewnością gratka zarówno dla doświadczonych miłośników whisky, jak i osób, które w świat „szkockiego płynnego złota” dopiero się „zanurzają.” Zbliżający się okres świąteczny to świetny czas, by obdarować kogoś ściśle limitowaną edycją whisky z najlepszej jakości beczek, zarówno od powyższych opisywanych bottlerów, jak i innych równie znaczących przedsiębiorstw, choćby opisywanych przez nas ostatnio Cadenhead’s czy Gordon&MacPhail, których postaramy się przybliżyć niebawem.


Aby być na bieżąco z naszymi nowościami i wydarzeniami zachęcamy po polubienia nas na Facebooku.
Aby zapoznać się z naszą ofertą whisky (i nie tylko) zapraszamy na stronę www.swiat-whisky.sklep.pl.