Którą whisky wybrać na prezent?

 - miniatura

W ostatnich kilku dniach dostajemy od Was dużą ilość zapytań o pomoc przy wyborze whisky na prezent świąteczny. Biorąc pod uwagę znacznie zwiększone zainteresowanie produktami z naszej oferty niestety nie każdemu zdążymy odpisać w ciągu kilku minut. Przygotowaliśmy wobec tego kilka propozycji, które powinny ułatwić Wam podjęcie właściwego wyboru. Mamy nadzieję, że choć trochę rozwiejemy Wasze wątpliwości i pomożemy w wyborze prezentu nieszablonowego, wyjątkowego i zarazem trafiającego w gusta Waszych najbliższych.
WHISKY SZKOCKA I IRLANDZKA

Ze względu na dostępną dużą ilość rodzajów i edycji whisky ciężko obrać punkt wyjścia, tzn. sprecyzować do jakiego momentu jest się osobą początkującą. Zakładając, że za początkującego uznamy osobę do tej pory kosztującą whisky najpopularniejszych marek dostępnych w masowej sprzedaży, warto iść dalej i spróbować whisky ciekawsze, będące "sercem" wspomnianych blendów (w przypadku szkockiej i irlandzkiej). Każda whisky mieszana komponowana jest z destylatów pochodzących z wielu gorzelni produkujących alkohol o różnych profilach aromatycznych i smakowych. I tak np. głównymi składnikami najpopularniejszej whisky Johnnie Walker są destylaty z destylarni Cardhu, Talisker, Caol Ila, Linkwood, Cragganmore czy Clynelish. Sztandarowym destylatem do produkcji whisky Chivas Regal jest alkohol produkowany w destylarni Strathisla, jednym z najstarszych zakładów działających w regionie Highland w Szkocji od 1786 roku. Whisky wchodzące w skład znanego Ballantinesa to np. Glenburgie, Glentauchers, Miltonduff czy Scapa.
Żeby jednak nie skupiać się tylko na szkockiej, amatorom delikatnej whiskey irlandzkiej, np. Jamesona czy Bushmillsa, polecamy spróbowanie doskonałych wypustów nowych i już nagradzanych The Quiet Man (w tym przede wszystkim butelkowaną z końcem listopada 2016 edycję 12-letnią) oraz Teeling, równie interesujących Tyrconnell czy jedynej irlandzkiej whisky torfowej - Connemara, która jesteśmy przekonani, dla niejednego z Was będzie doznaniem całkowicie nowym. Warto również wspomnieć, że szkocka destylarnia Auchentoshan, podobnie jak Irlandczycy produkuje whisky potrójnie destylowaną (standardem w Szkocji jest podwójna destylacja), co czyni z niej równie polecaną pozycję dla fanów lżejszych whisky z beczek po bourbonie czy sherry.WHISKEY AMERYKAŃSKA

No właśnie, a co z wielbicielami bourbona (np. Jima Beama) czy Tennessee Whiskey (Jack Daniel's)? Wyjścia są dwa: adresatom prezentu możecie sprawić niespodziankę w postaci innej wersji ich ulubionego trunku niż podstawowa lub dać im możliwość poznania nowych smaków, do czego zresztą szczerze zachęcamy. Istnieje wielu świetnych producentów bourbonów, które każdy fan amerykańskich alkoholi znać powinien, jak np. Booker's butelkowany prosto z beczki (zawartość alkoholu każdej edycji jest taka sama, jaka była w beczce przy kończeniu okresu dojrzewania), Blanton's z klasycznym już konikiem na korku i indywidualnym numerem na każdym egzemplarzu, Maker's Mark z charakterystycznym korkiem zalanym woskiem lub potrójnie destylowany Woodford Reserve w przykuwających oko butelkach. Oczywiście marek bourbonów jest dużo więcej. Chcemy jednak nakierować Was na ciekawe pozycje, nie wprowadzając Wam jeszcze większego mętliku ;)
Co wobec tego z sympatykami słynnego Jacka Daniel'sa? Bardzo ciekawą alternatywą może być George Dickel - whiskey z jednej z najstarszych gorzelni w Tennessee założonej pod koniec XIX wieku.

14WHISKY Z INNYCH CZĘŚCI ŚWIATA

Świat whisky to dzisiaj nie tylko Szkocja, Irlandia czy USA. Producentów znajdziemy obecnie w kilkudziesięciu krajach, z czego kilku z nich zdobyło już uznanie wśród fascynatów i największych autorytetów branży. Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowymi i nagradzanymi niezliczoną ilością nagród na największych prestiżowych festiwalach mocnych alkoholi (w tym nagrodami dla najlepszych whisky świata) produktami z krajów takich, jak choćby Japonia (np. whisky roku 2014 z destylarni Yamazaki), Tajwan (zeszłoroczny zdobywca whisky roku - Kavalan), Indie (niezwykłe edycje Amrut i zdobywający powoli rynek Paul John) czy choćby Szwecja (jedna z najnowocześniejszych destylarni - Mackmyra).

12ALBO MOŻNA INACZEJ...

Istnieje oczywiście więcej "kluczy", według których możecie dobrać odpowiedni prezent w postaci alkoholu dla bliskiej Wam osoby. Powyższy nastawiony jest na odkrywanie nowych, niezwykłych smaków zawartych w whisky. Sami możecie kierować się innymi kryteriami, jak chociażby wyborem alkoholu:
- sygnowanego np. logiem ulubionego zespołu osoby (np. Motorhead czy Rolling Stones),
- związanego z zainteresowaniami (np. Ole Smoky Harley-Davidson Edition dla wielbicieli motocykli),
- z ulubionego filmu czy serialu (np. Macallan obecny w serii o Jamesie Bondzie, Lagavulin ukazany w 28 dni później, czy choćby marki Glenlivet, J&B, Cutty Sark i Chivas Regal w serialu Mad Men).
Zdajcie się na kreatywność.


Prezentowe alkohole to bez dwóch zdań również koniaki, których producenci stale wyprzedzają się w przepięknym designie butelek. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z ograniczoną ofertą R. Delisle, Campagnere, Du Buisson oraz Club Cigare, które sprowadziliśmy do Polski specjalnie na okres świąteczny. Marki te wybraliśmy po przetestowaniu wielu koniaków niedostępnych w naszym kraju. Te zdobyły nasze największe uznanie.

Ostatnio coraz bardziej zauważalne jest też zainteresowanie rumami, które idealnie nadają się na prezenty zarówno dla mężczyzn i kobiet. Nie bójcie się eksperymentować. Rum to uniwersalny alkohol świetnie nadający się do picia "na czysto", ze skórką limonki, w rozmaitych koktajlach czy np. z pomarańczami na lodzie. Do delektowania się rumem pitym "sauté" najlepiej wybrać rumy ciemne, starzone w beczkach przez przynajmniej 5 lat.

6

Zdajemy sobie sprawę, że powyższy wpis jest dużym uproszczeniem oraz że każdy ma swoje przyzwyczajenia i ulubione smaki, dlatego zawsze możecie uzyskać indywidualną poradę kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie (dane kontaktowe znajdziecie po przejściu do www.swiat-whisky.sklep.pl).

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy w wyborze prezentu w postaci alkoholu, nie tylko whisky. Na koniec chcielibyśmy życzyć Wam wesołych świąt Bożego Narodzenia.

Pozdrawiamy,
załoga Świat-Whisky.pl