Dzień św. Patryka

 - miniatura


17 marca to data na całym świecie kojarzona z Dniem Św. Patryka. Skąd się wzięło i czego dotyczy to święto odpowiadamy w dalszej części wpisu. Ponadto informujemy, że na naszej stronie www.swiat-whisky.sklep.pl do końca bieżącego tygodnia możecie cieszyć się promocyjnymi cenami na wybrane irlandzkie whiskey z naszej oferty.
Kim był święty Patryk?

Według większości źródeł św. Patryk urodził się w 385 r.n.e. (niektóre źródła podają rok 389). Jego celtyckie imię brzmiało Sucat. Nie do końca znane jest dokładne miejsce jego urodzin, choć przypuszcza się, że narodziny miały miejsce na terenie dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny głęboko wierzącej, jego ojciec był bowiem diakonem, a dziadek kapłanem. Z dostępnych informacji wynika, że kiedy nasz bohater był w wieku 16 lat, został uprowadzony i sprzedany jako niewolnik do Irlandii, gdzie przez 6 lat pracował jako pasterz, nie rezygnując jednocześnie z głębokich rozmyślań na temat wiary. Patrykowi udało się szczęśliwie uciec na kontynent, gdzie kontynuując rodzinną tradycję przyjął święcenia kapłańskie. Zakłada się, że przyszły patron Irlandii planował wrócić do swojej ziemi ojczystej, jednak jak głosi legenda nawiedził go proroczy sen, który ten odebrał jako wezwanie od Boga do głoszenia wiary w Chrystusa na ziemiach irlandzkich, z których jakiś czas temu udało mu się wyrwać z niewoli. Nie do końca znane są kolejne lata życia św. Patryka, zanim dotarł do Irlandii. Najprawdopodobniej studiował nauki Kościoła w klasztorze Lerins (obecnie klasztor należy do cystersów), a następnie pod opieką św. Germana z Auxerre przygotowywał się do stanu kapłańskiego.

Przyjmuje się, że św. Patryk wprowadził zorganizowaną formę Kościoła i zewangelizował północną, środkową oraz zachodnią część Irlandii. Ponadto przypisuje mu się wiele cudów oraz założenie kilku kościołów. Historycy do dziś jednak daty i wydarzenia związane z życiem biskupa traktują bardzo umownie.


Co wspólnego ma koniczyna, św. Patryk i jego święto?

Shamrock, czyli trójlistna koniczyna będąca obecnie symbolem Irlandii bardzo często pojawia się również podczas uroczystych obchodów Dnia Św. Patryka. W ikonografii zachodniej jest głównym atrybutem świętego. Według legend miała związek ze sposobem objaśniania przez niego Trójcy Świętej podczas chrystianizacyjnej misji.


Jak świat obchodzi Dzień Św. Patryka?

Dzień św. Patryka jest świętem nieruchomym i co roku obchodzonym 17 marca – w dniu śmierci jego bohatera. W Irlandii, Irlandii Północnej, Labradorze, Nowej Fundlandii i na Montserrat jest to dzień wolny od pracy. Ulice wypełniają się wówczas ludźmi ubranymi a jakże… na zielono. Organizowane są parady, koncerty, pokazy irlandzkich tańców (m.in. Céilidh), muzyki i kultury celtyckiej. Tradycyjnie pija się ciemnego Guinessa lub tzw. „dzban Patryka”, który jest niczym innym jak szklaneczką irlandzkiej whiskey. Od kilku już lat w wielu miastach na świecie najważniejsze budowle, rzeki czy wodospady oświetla się na zielono. W Stanach Zjednoczonych rozwinął się też zwyczaj barwienia w ten szczególny dzień piwa na kolor zielony. Nieodłącznym elementem obchodów dnia św. Patryka jest też strój Leprechauna – irlandzkiego mitycznego skrzata ubranego w zielony kapelusz, długi surdut, krótkie spodnie z białymi pończochami, buty ze złotą sprzączką i 2 sakiewki na monety. W jego wizerunku nie może też zabraknąć rudej brody i odpalonej fajki. Leprechauny słyną ze swojej złośliwej natury, płatania figli, umiłowania sportu i celtyckiej muzyki. Mówi się też, że to właśnie one znają miejsce ukrytych na końcu tęczy dzbanów pełnych złota.


Dzień św. Patryka w Świecie Whisky

My dzisiaj oczywiście przyłączamy się do narodowego święta Irlandczyków. Z tej okazji przygotowaliśmy nowe, specjalne ceny na wybrane whiskey z pięknej, zielonej Irlandii. Oferta trwa do końca bieżącego tygodnia i obejmuje takie marki, jak:

- Bushmills
- Connemara
- Green Spot
- Irishman
- Jameson
- Powers
- Teeling
- The Pogues
- The Quiet Man
- Tullamore Dew
- Tyrconnell
- Uisce Beatha
- Wild Geese
- Writer’s Tears
- Yellow Spot


Życzymy Wam ekscytujących obchodów tego wyjątkowego święta oraz nieodłącznego, pełnego „dzbana Patryka” :-)