Destylarnia George Dickel (czyli nie tylko Jack Daniel's produkowany jest w Tennessee)

 - miniatura

George Dickel to druga i ostatnia destylarnia w Tennessee (Nashville) obok Jacka Daniel'sa. Historia gorzelni jest bardzo zawiła i na dzień dzisiejszy oczyszczona z niedogodnych, aczkolwiek jakże ciekawych faktów.

więcej...

Założona została przez George'a Dickela, emigranta z Niemiec, który w połowie XIX wieku przybył do Nashville. Tam prowadził początkowo sklep obuwniczy, następnie z artykułami spożywczymi. W tym drugim handlował również whiskey, i to na szeroką skalę.


George Dickel

Kilka lat później połączył siły ze swoim szwagrem, właścicielem kasyna w Nashville - Victorem Shwabem. W latach 90. XIX wieku Shwab był już właścicelem destylarni Cascade (kilka lat wcześniej wykupił w niej 2/3 udziałów), Dickel natomiast miał pełne prawo do butelkowania i dystrybuowania ich produktów. Po wprowadzeniu w 1910 roku zakazu sprzedaży alkoholu w Tennessee, Victor Shwab oraz wdowa po George'u Dickelu (który zmarł w 1894 roku) przenieśli się do Louisville w stanie Kentucky do destylarni Stitzel, gdzie wprowadzili też filtrowanie przez węgiel drzewny, tak typowy dla charakteru ich whiskey. Przez niemal 4 dekady świat musiał obejść się bez ich świetnej whiskey.

Pod koniec lat 30. XX w. firma została sprzedana Schenley Industries, która z kolei w roku 1958 rozpoczęła produkcję whiskey George Dickel pod wodzą master distillera Ralpha Duppsa w destylarni położonej przy dawnej Cascade. W celu zapewnienia autentyczności whiskey, Dupps uzyskał oryginalne rękopisy George'a Dickela, w których opisane były unikalne przepisy i proces produkcji whiskey. Obecnie 130-letnią tradycję kontynuuje master distiller John Lunn.

Z ciekawostek, warto wspomnieć, że na produktach z destylarni George Dickel nie zobaczymy pisowni "whiskey", tak charakterystycznej dla tego typu trunków pochodzących ze Stanów Zjednoczonych (jest to nawiązanie do tradycji irlandzkiej). Ich butelki oznaczone są wyrazem "whisky", co wiąże się z tradycją szkocką.Zapraszamy do odwiedzenia Świata Whisky i naszego profilu na Facebook'u.