Co nowego w Świecie Whisky #5


Kolejna dostawa za nami, a wraz z nią wiele nowości. Od dziś nasze portfolio zasiliły zarówno nowe marki, ale też produkty od producentów, którzy już się u nas pojawiali. W tym tekście znajdziecie informacje o rumach od West Indies Rum & Cane Merchants, japońskiej single malt whisky Mars Komagatake Kohiganzakura oraz dostępnej od niedawna 19-letniej edycji szkockiej whisky Glenmorangie.
West Indies Rum & Cane Merchants

Rumy spod szyldu tej marki to zdecydowanie nowatorskie podejście do tego trunku. Rumy nie są filtrowane na zimno ani barwione karmelem. Butelkowane trunki pochodzą z mniej znanych destylarni czy regionów nie zawsze kojarzonych z produkcją tego alkoholu. W ofercie można znaleźć rumy z jednego państwa, np. Kuby, Panamy, Gwatemali czy Nikaragui (seria Single Cask Range) zawsze butelkowane z jednej beczki, dzięki czemu każda partia różni się nieco od poprzedniej. Poza tym dostępne są też edycje z brytyjskich terytoriów zamorskich, francuskich terytoriów zależnych czy z krajów leżących na lub w pobliżu zachodniej części Pacyfiku (seria Remarkable Regional Rums). Butelki wypuszczane są na rynek jako wersje limitowane i opatrzone informacjami o numerze partii, beczki i butelki.


Obecnie w naszej ofercie dostępne są następujące wersje:

- Asia Pacific - edycja stworzona z dwóch beczek, pierwsza pochodzi z Indonezji, druga z Fidżi (43% ABV)

- French Overseas - edycja stworzona z dwóch beczek, z Martyniki oraz wyspy Reunion położonej na Oceanie Indyjskim około 700 km na wschód od Madagaskaru (43% ABV)

- British West Indies - pojedyncze beczki użyte do stworzenia tego rumu pochodzą z Barbadosu i Trynidadu (43% ABV)

- Central America - rum z pojedynczych beczek z Gwatemali i Nikaragui (43% ABV)

- Spanish Caribbean - użyte do stworzenia tego rumu beczki pochodzą z Kuby oraz Dominikany (43% ABV)

- Nicaragua - rum z Nikaragui produkowany z melasy i dojrzewany w beczkach po bourbonie napełnianych po raz drugi (46% ABV)

- Guyana - rum z Gujany z destylarni Diamond produkowany z melasy i dojrzewany w beczkach po rumie (46% ABV)

- Cuba - rum kubański z melasy produkowany w destylarni Sancti Spiritus działającej od 1946 roku i dojrzewający w beczkach po rumie (46% ABV)

Aby sprawdzić dostępność rumów od West Indies Rum & Cane Merchants kliknij tutaj.


Mars Komagatake Kohiganzakura - Nature of Shinshu

Kolejną nowością jest single malt whisky z Mars Shinshu – najwyżej ulokowanej (798 m. n.p.m.) japońskiej destylarni zlokalizowanej w prefekturze Nagano. Jej roczna produkcja to około 100 tys. litrów czystego spirytusu, co czyni ją drugim po Chichibu (40 tys. litrów) zakładem z najmniejszą produkcją whisky w Japonii. Alkohol przeznaczony na produkcję whisky destylowany jest tam wyłącznie zimą, kiedy wioska Miyata - gdzie znajduje się gorzelnia - spowita jest mgłą, a średnia temperatura sięga do -15 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że destylarnia otwarta jest dla zwiedzających, a spacer po zakładzie i jego magazynach zakończony degustacją jest darmowy (wymagana jest tylko wcześniejsza zapowiedź wizyty).

Edycja Mars Komagatake Kohiganzakura - Nature of Shinshu to druga edycja honorująca kwitnienie wiśni w Japonii. Część destylatu dojrzewa w beczkach po japońskim winie. Whisky cechuje delikatny charakter. W zapachu wyczuć można nuty marcepana, owsianych ciasteczek, dojrzałych moreli i nektarynek. W smaku znowu owoce - tym razem do nektarynek dołączają truskawki, ale to jeszcze nie wszystko, po chwili pojawiają się subtelne nuty mięty, liści tytoniu i dębiny. Finisz nie jest zbyt długi, z nieznacznym akcentem dymnym.

Aby sprawdzić dostępność whisky Mars Komagate Kohiganzakura kliknij tutaj.


Glenmorangie 19-letnia

Następna nowość na naszych półkach to whisky z destylarni, której przedstawiać nikomu nie trzeba (niewtajemniczonych odsyłamy do naszego ostatniego wpisu). Edycja wprowadzona została na rynek mniej więcej w połowie 2017 roku do sprzedaży lotniskowej. Whisky dojrzewała w beczkach z amerykańskiego dębu białego po bourbonie przez okres minimum 19 lat. Beczki uzyte do maturacji zostały wybrane przez dr Billa Lumsdena oraz Brendana McCarrona.

Whisky cechują aromaty świeżej mięty pieprzowej, eukaliptusa, trzciny cukrowej, dojrzałych brzoskwiń oraz wanilii. Na podniebieniu trunek jest łagodny, o gładkiej konsystencji, z wyczuwalnymi akcentami jabłek, moreli, pomarańczy, ale też toffi i świeżej mięty. Średniej długości finisz obfituje w nuty karmelu, mięty, dębiny oraz słodkogorzkich cytrusów, głównie pomarańczy.

Aby sprawdzić dostępność whisky Glenmorangie 19yo kliknij tutaj.