Co nowego w Świecie Whisky #3 (Signatory Vintage)

 - miniatura


W ostatnich wpisach opisywaliśmy głównie nasze nowości oficjalnych edycji wypuszczanych na rynek przez destylarnie ze Szkocji, Irlandii Płn., Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Włoch. Tym razem opowiemy co nieco o niezależnym bottlerze - Signatory Vintage Scotch Whisky Company, którego produkty w ostatnim czasie zasiliły naszą ofertę.
Signatory Vintage

Obok Cadenhead’s (opisywanych już wcześniej tutaj), Gordon & MacPhail i Douglas Laing – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych szkockich bottlerów. Firma została założona w roku 1988 przez Andrew Symingtona (wcześniej zarządzającego prestiżowym Prestonfield House Hotel zlokalizowaym w Edynburgu).

Na początku działalności siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w dzielnicy Newhaven w Edynburgu. W roku 2002 Signatory Vintage kupiło jedną z najmniejszych szkockich destylarni – Edradour – i od tamtego czasu firma przeniosła się do malowniczego Perthshire, gdzie funkcjonuje do dziś w sąsiedztwie wspomnianej gorzelni.


Whisky oferowane przez Signatory można podzielić na 3 serie:

- Cask Strength Collection – to szerokie portfolio rzadkich głównie single malt whisky (można też spotkać single grain whisky) w wieku nawet do 35 lat i - jak sugeruje nazwa - butelkowanych z zawartością alkoholu taką samą, jaką osiągnął trunek w momencie zakończenia okresu dojrzewania w dębowej beczce;

- Un-Chillfiltered Collection – to kolekcja whisky niefiltrowanych na zimno (jak pewnie dobrze wiecie filtracja stosowana jest przez wielu producentów i zapobiega mętnieniu whisky przy jej schłodzeniu lub rozcieńczeniu poniżej 46% zaw. alkoholu – odbywa się to niestety kosztem usuniętych w tym procesie białek, kwasów oraz estrów zawartych w trunku, wpływających z kolei na aromat i smak naszej whisky);

- 86 Proof Collection – to mniej znana seria whisky butelkowanych z zawartością alkoholu równą 43%;


Wydania Signatory cechuje brak barwienia karmelem (E150A), co niestety często jest obecnie stosowane dla poprawy wizualnego efektu destylatu. Edycje rozlewane są najczęściej tylko z jednej beczki (single cask) w ilościach oscylujących - w zależności od wydania - w okolicach 250-400 sztuk, co czyni z nich nie lada gratkę dla miłośników i kolekcjonerów „królowej alkoholi”.


Warto również pochylić się nad etykietami, które zdobią whisky spod szyldy Signatory. Każda z nich poza wzmianką o regionie i nazwie destylarni, z której pochodzi alkohol, zawiera bowiem bardzo precyzyjne informacje dotyczące:

- daty destylacji i butelkowania,

- rodzaju użytej do maturacji beczki,

- numeru konkretnej beczki, w której destylat był starzony,

- indywidualnym numerem butelki,

- ilością wypuszczonych na rynek egzemplarzy,

- znajduje się tam również informacja o braku barwienia trunku karmelem (o czym pisaliśmy wyżej).


W naszej ofercie w ostatnim czasie w bardzo ograniczonej ilości pojawiły się poniższe wydania whisky od Signatory Vintage Scotch Whisky Company*:

Cask Strength Collection

Glentauchers 21yo Signatory Vintage 1996 Cask Strength Collection – 21-letnia whisky z regionu Speyside, dojrzewająca w dębowych beczkach po amerykańskim bourbonie (hogshead); Glentauchers rzadko butelkowana jest jako single malt – częściej destylaty sprzedawane są jako dodatek do popularnych blended whisky (np. Ballantine's); edycja limitowana do 382 butelek.

Glenturret 28yo Signatory Vintage 1988 Cask Strength Collection – 28-letnia whisky z regionu Highland z najstarszej zarejestrowanej szkockiej destylarni (1775) dojrzewająca w dębowych beczkach po amerykańskim bourbonie (hogshead); edycja limitowana do 244 butelek.

Inchmurrin 23yo Signatory Vintage 1993 Cask Strength Collection - 23-letnia whisky z regionu Highland z destylarni Loch Lomond, dojrzewająca w dębowych beczkach po amerykańskim bourbonie (hogshead); edycja limitowana do 254 butelek.

Tormore 28yo Signatory Vintage 1988 Cask Strength Collection - 28-letnia whisky z regionu Speyside z pierwszej gorzelni zbudowanej w Szkocji w XX wieku, dojrzewająca w dwóch dębowych beczkach (nr 15541 i 15542) po amerykańskim bourbonie (hogshead); edycja limitowana do 335 butelek.

Un-Chillfiltered Collection

Dailuaine 20yo Signatory Vintage 1997 Un-Chillfiltered Collection – 20-letnia whisky dojrzewająca w dwóch beczkach po bourbonie.

Edradour 10YO Signatory Vintage 2005 Un-Chillfiltered Collection – 10-letnia whisky dojrzewająca w beczce po sherry.


Jeśli chcecie na bieżąco otrzymywać podobne informacje o naszych nowościach, destylarniach czy bottlerach whisky i ciekawostkach z branży – dajcie nam znać na Facebooku 

  • prezentowane nowości mogą nie mieć jeszcze dodanych zdjęć na stronie sklepu