Co nowego w Świecie Whisky #1

 - miniatura


W ostatnim czasie otrzymujemy od Was sporo zapytań o przesłanie listy z nowościami, które pojawiają się w naszej ofercie. Stwierdziliśmy, że wyjdziemy naprzeciw Waszym sugestiom i będziemy na bieżąco informować o nowych produktach wraz z konkretnymi informacjami o nich na naszym blogu. Mamy nadzieję, że będzie to dużo bardziej wartościowa forma przekazania informacji, tym bardziej, że konkretne butelki opatrzymy opisami, co powinno ułatwić dokonanie wyboru zakupowego.


Żeby już nie przedłużać - poniżej pierwsza piątka alkoholi, które zagościły w naszej ofercie.


The Quiet Man 12yo Sherry Finish

Najnowsza edycja whiskey z Irlandii Północnej z miasta Derry. Oficjalna data premiery miała miejsce pod koniec listopada 2017 roku. Whiskey destylowana jest trzykrotnie. Pierwsze 11 lat destylat dojrzewał w pierwszy raz napełnianych beczkach po bourbonie o pojemności 220 litrów. Ostatni rok maturacji przebiegał w beczkach 500-litrowych po sherry oloroso z Bogedas Garvey.
Poprzednie edycje The Quiet Man (np. wersja 8- i 12-letnia z beczek po bourbonie, czy limitowana do 950 sztuk wersja single cask finiszowana w beczkach po sherry) zostały przyjęte bardzo ciepło przez miłośników whisky, o czym świadczyć mogą liczne nagrody na koncie tej młodej marki. Pozostaje tylko życzyć sukcesu nowej edycji.


Glenfiddich 1963 The Original Inspired Straight Malt

Limitowana do 24 tysięcy sztuk edycja jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek szkockiej whisky na świecie. Jest to wersja stworzona na podstawie receptury Hamisha Robertsona (ówczesnego Malt Mastera destylarni), pochodzącej - jak sugeruje nazwa - z roku 1963. Do dziś uważa się, że właśnie ta receptura posłużyła za stworzenie pierwszej w Szkocji whisky typu single malt. Gratka zarówno dla kolekcjonerów, jak i miłośników delikatnych whisky z regionu Speyside.


Jack Daniel's Red Dog Saloon

Miłośnikom tej legendarnej już marki Tennessee Whiskey na pewno nie trzeba przedstawiać edycji sprzed 5 lat – Jack Daniel’s White Rabbit. Wydanie Red Dog Saloon to kontynuacja tej serii. Limitowana wersja z 2017 roku wypuszczona została z okazji 125 rocznicy powstania baru Red Dog Saloon (1982) w Lynchburgu, gdzie do dziś znajduje się destylarnia Jack Daniel’s. Trunek butelkowany jest z podwyższoną zawartością alkoholu – 43%.


Benromach Exclusive Single Cask 15th Potstill Fest 2017

Ściśle limitowana do 238 sztuk wersja z najmniejszej destylarni w regionie Speyside, założonej już w 1898 roku. Destylarnia słynie z produkcji whisky bez dodatkowych substancji koloryzujących oraz z braku filtracji swoich destylatów. Ich edycje cechuje oryginalny charakter, zresztą gorzelnia oficjalnie informuje, że ich produkty mają nawiązywać do stylu whisky produkowanej przed rokiem 1960.
Opisywana tu edycja to whisky single malt rozlewana do butelek z jednej (single cask), pierwszy raz napełnianej beczki po bourbonie. Trunek dojrzewał w dębowych beczkach od 2009 do 2017 roku i butelkowany był specjalnie na holenderski Pot Still Festival organizowany przez Jana Beek i Julie Van Wees. Ostania edycja tego wydarzenia miała miejsce w dniach 6-8 października 2017 roku. Na festiwalu można było spróbować wiele wyjątkowych alkoholi - zarówno whisky, jak i grappę, calvados czy koniak.


Bunnahabhain Stiùireadair

Najnowsze wydanie z destylarni zlokalizowanej na szkockiej wyspie Islay. Słowo „stiùireadair” w języku gaelickim oznacza sternika, który jest symbolem zdobiącym każdą butelkę z oficjalnych wypustów gorzelni.
Whisky - tradycyjnie dla tej destylarni - dumnie sygnowana jest informacją o braku dodatków koloryzujących oraz braku filtracji na zimno. Skomponowana została z destylatów w różnym wieku i dojrzewających w beczkach po sherry pierwszego oraz drugiego napełnienia.


W dzisiejszym wpisie to już wszystko. Dajcie nam znać (np. za pośrednictwem Facebooka), co sądzicie o takim sposobie informowania o nowościach. Mamy nadzieję, że to ciekawa forma, która ułatwi Wam dokonanie właściwego wyboru, a ponadto zaoszczędzi czas na szukanie informacji na zagranicznych serwisach.

Tradycyjnie zachęcamy do polubienia nas na Facebooku, a jeśli chcecie zapoznać się z całą naszą ofertą - zapraszamy na stronę www.swiat-whisky.sklep.pl.